ZdrowieNifuroksazyd - czy można kupić bez recepty?

Nifuroksazyd – czy można kupić bez recepty?

Przez Redakcja

Nifuroksazyd (NFX) to lek stosowany w leczeniu biegunki infekcyjnej. Jest to lek przeciwbakteryjny o szerokim spektrum działania, który zwykle przyjmuje się raz na 12 godzin przez 3 dni. Nie powinien być jednak stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 10 dni, poinformuj o tym lekarza. Ponadto, jeśli karmisz dziecko piersią, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat nifuroksazydu i karmienia piersią.

Nifuroksazyd nie jest jedynym antybiotykiem nitrofuranowym na rynku. Inne leki zawierające tę cząsteczkę to nifuratel, furazolidon i nitrofurantoina. Te związki również mają właściwości przeciwpierwotniakowe. Co ciekawe, nifuroksazyd jest strukturalnie związany z nifurtimoxem, innym lekiem przeciwpierwotniakowym.

Nifuroksazyd został opatentowany w 1966 roku i odkryto, że jest to silny lek przeciwpierwotniakowy. Lek został zatwierdzony przez FDA w 2002 roku do stosowania u dzieci w wieku od 1 do 11 lat. Od tego czasu jest sprzedawany pod wieloma nazwami handlowymi, takimi jak Enterovid, Apazid, Nifur Oxide i Nifur.

Od stycznia 2017 roku nifuroksazyd jest dostępny w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Francji i Brazylii. W niektórych krajach jest on również dostępny jako produkt bez recepty, który możesz kupić bez recepty. Lek ten należy przyjmować doustnie po każdym luźnym stolcu. Przed zażyciem należy zapoznać się z instrukcją na butelce.

NFX został również uznany za środek przeciwnowotworowy o ukierunkowanym działaniu, ponieważ silnie hamuje wzrost komórek rakowych. Badania wykazały, że lek może selektywnie zabijać komórki inicjujące raka o wysokim poziomie ALDH1. Ponadto wiadomo, że NFX indukuje apoptozę w tych komórkach. Dlatego nie dziwi fakt, że NFX okazał się skutecznym środkiem przeciwnowotworowym.

Nifuroksazyd należy przyjmować tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz. Dawka zależy od Twojego wieku, wagi i choroby, na którą cierpisz. Nie należy stosować więcej niż 16 miligramów na dobę u dorosłych i 8 miligramów u dzieci.

Innym interesującym faktem jest to, że nifuroksazyd nie odwadnia. Mimo to nie powinieneś pić dużej ilości wody podczas przyjmowania leku. Chociaż nie wszyscy ludzie są podatni na odwodnienie, ważne jest, aby zachować odpowiednie nawodnienie podczas przyjmowania tego leku. Trzymaj szklankę wody w swojej łazience lub kuchni.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową FDA. Zawiera ona obszerną bazę danych leków zatwierdzonych przez FDA, a także etykiety i inne informacje dotyczące leków niezatwierdzonych. Ich strona internetowa jest doskonałym źródłem informacji dla każdego, kto szuka informacji o nifuroksazydzie, w tym dla pacjentów pediatrycznych.

NFX został zatwierdzony do leczenia zakażeń przewodu pokarmowego, w tym ostrej i przewlekłej biegunki, oraz zakażeń układu moczowego, ale nie leczy tych stanów. Nie jest więc substytutem innych leków. Niemniej jednak jest to lek przydatny w przypadku wielu dolegliwości. Właściwe stosowanie nifuroksazydu powinno pomóc Ci uporać się z ostrą biegunką. Należy również poinformować lekarza o stosowaniu innych leków, a także o ciąży lub karmieniu piersią.

Oceń artykuł: Nifuroksazyd – czy można kupić bez recepty?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy