ZdrowieCo wywołuje atak padaczki?

Co wywołuje atak padaczki?

Przez Redakcja

Napad może być przerażającym doświadczeniem. Może trwać minuty, godziny, a nawet dni. Jednak dzięki odpowiednim działaniom możesz być przygotowany do radzenia sobie z napadem w nagłych przypadkach.

Napady występują, gdy mózg nie jest w stanie prawidłowo komunikować się z innymi częściami ciała. Powodują chwilowe przeciążenie mózgu energią elektryczną. Oprócz zawrotów głowy, dezorientacji i utraty przytomności, mogą prowadzić do wielu innych skutków fizycznych. Niektóre z typowych objawów to upadek na ziemię, wstrząsy i drgawki.

Jeśli zauważysz, że ktoś ma napad, ważne jest, abyś natychmiast udzielił mu pomocy. Chociaż większość ludzi dochodzi do siebie po napadzie samodzielnie, niektórym może to zająć więcej czasu. Zadzwoń po karetkę, jeśli drgawki trwają pięć minut lub dłużej.

Pierwszym krokiem w leczeniu osoby z drgawkami jest zapewnienie jej komfortu. Upewnij się, że osoba ta ma pod głową miękką poduszkę lub coś płaskiego. Należy również spróbować ją uspokoić i mówić spokojnym głosem. Pozwoli to na szybszy powrót do zdrowia.

Powinieneś także pozostać przy osobie do momentu zakończenia napadu. Choć wyjście z pokoju może być kuszące, nie jest to dobry pomysł. Trzymanie osoby podczas napadu może spowodować wiele urazów, w tym uszkodzenie mięśni.

Jeśli osoba ma napad ogniskowy, spróbuj obrócić ją na bok, aby łatwiej jej było oddychać. Kiedy osoba odzyska przytomność, możesz pomóc jej wstać i przenieść się w bezpieczne miejsce. Usuń z otoczenia wszelkie ostre przedmioty.

Padaczka jest powszechną chorobą, na którą cierpi około 50 milionów ludzi na całym świecie. Większość przypadków można kontrolować za pomocą leków, ale niektóre wymagają operacji. Istnieją dwa rodzaje napadów: ogniskowe i uogólnione. W zależności od rodzaju padaczki różne czynniki mogą wywołać napad.

Osoby, u których w rodzinie występowała padaczka, są bardziej narażone na rozwój tego zaburzenia. Inne czynniki, takie jak urazy głowy, udary i choroby naczyniowe, również mogą wywołać napad. Kiedy osoba ma napad padaczkowy, może stracić zdolność reagowania, a nawet mieć problemy z oddychaniem.

Niektórzy chorzy na padaczkę zgłaszali, że stres może wywołać napad. Osoby te zgłaszały, że podczas ataku czują się bardzo zdezorientowane i zdezorientowane. Stres może również prowadzić do hiperwentylacji, co może zwiększyć ilość nieprawidłowej aktywności mózgu.

Innym częstym czynnikiem wywołującym napady jest brak snu. Spanie mniej niż siedem godzin na dobę jest związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju padaczki. W związku z tym ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości odpoczynku i unikanie czynności, które mogą wywołać napady.

Jednym z najbardziej znanych czynników wyzwalających napady są migające światła. Aby tego uniknąć, noś medyczną bransoletkę ostrzegawczą. Upewnij się też, że dobrze rozumiesz, co się dzieje z osobą, która ma napad.

Napad padaczkowy może być przerażający. Jeśli znasz kogoś, kto cierpi na taką chorobę, prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywał swoje napady. Pomoże ci to ustalić, czy twoje leki działają i da ci szansę na zbadanie innych opcji leczenia.

Oceń artykuł: Co wywołuje atak padaczki?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy