ZdrowieAblacja serca - co to jest?

Ablacja serca – co to jest?

Przez Redakcja

Amblacja serca to zabieg mający na celu skorygowanie nieregularnego rytmu serca. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, pacjent z arytmią może doznać zawału serca lub udaru. Wykonanie ablacji może trwale skorygować wadę. Podczas zabiegu przez małe nacięcie wprowadza się cienką rurkę i prowadzi ją do miejsca w sercu, w którym występują nieregularności. Nazywa się to linią ablacji.

Przed zabiegiem pacjenci otrzymują przez trzy miesiące leki rozrzedzające krew. Rozcieńczalniki krwi pomagają zapobiegać powstawaniu zakrzepów, które mogą prowadzić do udaru lub ataku serca. Ponadto leki rozrzedzające krew są niezbędne do czasu wygojenia się wewnętrznej wyściółki serca.

W dniu ablacji pacjent jest uspokajany za pomocą środka znieczulającego. Po podaniu środka znieczulającego specjalista wprowadzi do ręki kroplówkę. Kroplówka służy do podawania leków przeciwbólowych i relaksowania pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu specjalista udzieli pacjentowi szczegółowych instrukcji. Pacjenci nie powinni pić ani jeść po północy w noc poprzedzającą zabieg. Podczas zabiegu lekarz może zastosować sedację zmierzchową.

Pacjenci z zaburzeniami rytmu serca mogą mieć zabieg wykonany w szpitalu lub w domu. W zależności od rodzaju arytmii, zabieg może trwać kilka godzin. Jeśli zabieg jest prosty, pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. W przypadku bardziej skomplikowanych ablacji pacjent może spędzić noc w szpitalu.

Po zabiegu lekarz będzie monitorował stan pacjenta. Sprawdzi też aktywność elektryczną serca. Dzięki tym informacjom lekarz może określić najlepszy sposób leczenia zaburzeń rytmu serca. Zazwyczaj arytmia jest spowodowana zwarciem w sercu. Aby usunąć problem, kardiolog użyje energii o częstotliwości radiowej do zniszczenia zwarć.

Ablacja jest na ogół bezpieczna. Jednak niektóre ablacje wymagają lekkiej sedacji lub znieczulenia ogólnego. Lekarz zdecyduje, jaki rodzaj znieczulenia jest odpowiedni w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Niektóre osoby odczuwają ból w klatce piersiowej podczas zabiegu. Jeśli pacjent odczuwa silny ból, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Zależnie od rodzaju arytmii serca, kardiochirurg udzieli pacjentowi szczegółowych instrukcji przed zabiegiem ablacji. Ablacja to mało inwazyjna metoda leczenia, którą można stosować w przypadku wielu różnych chorób serca. Podczas zabiegu pacjent może spodziewać się niewielkiego dyskomfortu i pewnego czasu rekonwalescencji po zabiegu. Zabieg jest jednak bezpieczny i może uratować życie.

Po zabiegu pacjent jest monitorowany w sali pooperacyjnej. W pierwszych dniach może odczuwać lekki ból w klatce piersiowej. Objawy te ustąpią po kilku tygodniach. Kiedy stan pacjenta jest stabilny, może on zacząć stopniowo zwiększać ilość ćwiczeń. W większości przypadków pacjent może wrócić do pracy już następnego dnia. Jeśli lekarz stwierdzi, że arytmia nie jest poważna, może zalecić inne leczenie.

Oceń artykuł: Ablacja serca – co to jest?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy