ZdrowieJak pozbyć się zgagi?

Jak pozbyć się zgagi?

Przez Redakcja

Jeśli zmagasz się ze zgagą, być może zastanawiasz się, jak się jej pozbyć. Na szczęście są pewne kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć dyskomfort związany z objawami.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy (ACV) jest uznawany za skuteczny domowy środek na zgagę. Zaleca się go także jako środek wspomagający odchudzanie. Jednak przed wydaniem opinii potrzeba więcej badań.

Choć ocet jabłkowy ma kilka rzekomych korzyści zdrowotnych, nie wiadomo jeszcze, czy działa. Co więcej, może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami i środkami przeczyszczającymi. Jeśli masz problemy zdrowotne, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed zażyciem octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy może być również pomocny w leczeniu refluksu. Należy jednak unikać przyjmowania go po posiłku. Ponadto powinieneś ograniczyć jego spożycie do jednej łyżki stołowej lub mniej rozcieńczonej w wodzie.

Imbir

Imbir jest popularnym i skutecznym sposobem zwalczania zgagi. Zawiera aktywne związki i przeciwutleniacze, a także właściwości przeciwzapalne.

Pomaga również w trawieniu. Wiele badań wykazało, że imbir może stymulować wydzielanie soków trawiennych, co pomaga zwiększyć wydajność układu pokarmowego.

Może również zmniejszyć ryzyko wzdęć. Wzdęcia są częstym efektem ubocznym spożywania niektórych pokarmów lub stosowania niektórych leków. Jeśli masz skłonność do wzdęć, możesz dodać trochę mielonego imbiru do swojego porannego napoju. Możesz nawet stworzyć ciepłą polewę, mieszając świeży imbir z syropem klonowym.

Jest jednak wiele środków ostrożności, których należy przestrzegać, próbując wykorzystać imbir do pozbycia się zgagi. Po pierwsze, nie powinieneś spożywać więcej niż 4 gramy w ciągu 24 godzin. Po drugie, nie powinieneś go przyjmować z lekami zobojętniającymi lub innymi, które mogą powodować krwawienie.

Picie większej ilości wody

Jeśli jesteś jedną z 60 milionów osób w Stanach Zjednoczonych, które codziennie cierpią z powodu zgagi, możesz rozważyć picie większej ilości wody. Nie tylko złagodzi to objawy, ale także pomoże w trawieniu.

Objawy zgagi mogą być wywołane przez wiele czynników, takich jak przejadanie się, picie alkoholu czy jedzenie pikantnych potraw. Ponadto ogólny poziom nawodnienia organizmu może również przyczynić się do wystąpienia kwaśnego refluksu.

Jedno z badań wykazało, że wypicie szklanki wody przed posiłkiem pomogło zmniejszyć wskaźnik masy ciała. Inne badanie wykazało, że dodanie 1% więcej wody do diety osoby dorosłej spowodowało mniejsze spożycie cukru i sodu.

Podniesienie wezgłowia łóżka

Jeśli cierpisz na zgagę, podniesienie wezgłowia łóżka jest świetnym sposobem na jej pozbycie się. Może też poprawić sen i zmniejszyć objawy refluksu kwasowego.

Kiedy śpisz w pozycji pionowej, żołądek jest dociskany do dolnego zwieracza przełyku, co uniemożliwia wydostanie się kwasu. To może być powód, dla którego budzisz się z bólem gardła lub czujesz pieczenie w klatce piersiowej. Przełyk jest przewodem, który przenosi pokarm do żołądka, dlatego ważne jest, aby go podnieść, żeby nie był podrażniony.

Można w tym celu użyć podkładek pod łóżko. Klocki te umieszcza się pod ramą łóżka, aby podnieść górną część tułowia.

Unikanie pokarmów wywołujących zgagę

Jest wiele pokarmów, które mogą nasilać objawy zgagi. Na szczęście ich unikanie może znacznie zmniejszyć odczuwany dyskomfort.

Prowadzenie dziennika żywieniowego przez około tydzień może pomóc Ci zidentyfikować i unikać tych pokarmów, które najczęściej wywołują zgagę. Jest to dobry sposób na śledzenie reakcji organizmu na określone pokarmy i pomaga w dokonywaniu lepszych wyborów dotyczących diety i planowania posiłków.

Niektóre z bardziej oczywistych czynników wyzwalających zgagę to kawa, alkohol, pikantne potrawy i napoje gazowane. Jeśli używasz kofeiny, możesz rozważyć przejście na kawę bezkofeinową.

Jeśli cierpisz na częstą zgagę, możesz mieć chorobę refluksową przełyku (GERD). GERD to choroba, która powoduje cofanie się kwasu z żołądka do przełyku. Może to powodować dyskomfort, ból, a nawet prowadzić do uczucia pieczenia za piersiami.

Ciąża powoduje zgagę

Ciąża powoduje zgagę, ponieważ macica rozszerza się i wywiera nacisk na żołądek. Powoduje to cofanie się kwasu z żołądka do przełyku. Uczucie pieczenia jest zwykle łagodne, ale może trwać od kilku minut do kilku godzin.

Przyjmowanie pewnych leków, takich jak leki zobojętniające i H2-blokery, może pomóc zmniejszyć nasilenie zgagi w ciąży. Jednak powinny być one stosowane pod kontrolą lekarza.

Zgaga może być również spowodowana jedzeniem pikantnych lub tłustych potraw. Pij też dużo wody podczas posiłków.

Aby uniknąć zgagi, spożywaj małe, częste posiłki. Unikaj dużych, ciężkich posiłków. Mogą one zwiększyć ryzyko wystąpienia kwaśnego refluksu.

Oceń artykuł: Jak pozbyć się zgagi?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy