ZdrowieJakie badania na ból kości?

Jakie badania na ból kości?

Przez Redakcja

Podejmując decyzję, jakie badania na ból kości powinieneś wykonać, pamiętaj, że ból ten może być spowodowany różnymi stanami chorobowymi. Należą do nich osteoporoza, infekcje i rak. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz prawdopodobnie wykona badania obrazowe, laboratoryjne i badania krwi.

Badania obrazowe mogą pomóc w znalezieniu źródła bólu kości. Na przykład, jeśli cierpisz na osteoporozę, lekarz może zalecić badanie gęstości kości. Badania te wykorzystują minimalne promieniowanie, aby ocenić wytrzymałość Twoich kości. Można je również wykorzystać do pomiaru ilości wapnia, fosforu i witaminy D w organizmie.

Zdjęcia rentgenowskie mogą być pomocne w określeniu, czy doszło do złamania kości. Zdjęcie rentgenowskie może również ujawnić deformacje i uszkodzenia stawów. Zdjęcia rentgenowskie są szczególnie przydatne w wykrywaniu osteoporozy i guzów.

Kolejnym rodzajem badania obrazowego jest tomografia komputerowa. Wykorzystuje ona komputer do robienia zdjęć kości. Badanie to trwa zazwyczaj od piętnastu do jednej godziny. Zostaniesz umieszczony na stole w możliwie jak najbardziej nieruchomej pozycji. W trakcie badania lekarz poprosi Cię jednak kilka razy o poruszenie się. W zależności od wyników, zostaniesz skierowany na dodatkowe badania, takie jak rezonans magnetyczny (MRI).

Przydatne jest także obrazowanie jądra. Podczas tej procedury lekarz wstrzyknie do Twojego krwiobiegu materiał radioaktywny. Następnie materiał radioaktywny będzie gromadził się w nieprawidłowej kości. Po około trzech godzinach zostaną wykonane zdjęcia kości. Zdjęcia są następnie analizowane na komputerze. Na podstawie tych informacji lekarz może określić, czy kości są normalne czy nieprawidłowe.

Badania krwi mogą być użyte do zdiagnozowania wielu rodzajów bólu kości. Niektóre z tych badań obejmują wskaźnik sedymentacji erytrocytów, czyli ESR. ESR jest wskaźnikiem stanu zapalnego. Dodatkowo lekarz będzie szukał nieprawidłowości w hemoglobinie. Hemoglobina to białko, które dostarcza tlen do organów. Lekarz sprawdzi również poziom fosfatazy alkalicznej, substancji produkowanej przez kości. Jeśli poziom ten jest wysoki, możesz mieć chorobę Pageta.

Twój lekarz zapyta Cię również o historię choroby. Zapyta także o niedawny uraz lub kontuzję. Zazwyczaj lekarz poprosi Cię o podpisanie formularza zgody, w którym wyrazisz zrozumienie dla ryzyka i korzyści płynących z badania.

Rak kości to poważny stan, który może powodować ból kości. W zależności od przyczyny, możesz być w stanie leczyć ból kości za pomocą leków. Inne formy leczenia to operacja i chemioterapia. Rak może zaatakować każdą część kości. Poza leczeniem możesz też spróbować terapii uzupełniających, które pomogą ci poradzić sobie z bólem.

Ból jest częstym objawem wielu rodzajów raka. Chociaż istnieją metody leczenia tych chorób, ważne jest, abyś szukał pomocy u swojego lekarza, jeśli odczuwasz ból kości. Kilka rodzajów raka można leczyć za pomocą chemioterapii. Innym sposobem leczenia jest przeszczep komórek macierzystych, który można zastosować w przypadku białaczki.

Oceń artykuł: Jakie badania na ból kości?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy