ZdrowieCzego nie lubi glista ludzka?

Czego nie lubi glista ludzka?

Przez Redakcja

Zakażenie glistą jest powszechną, zaniedbywaną chorobą tropikalną. Większość ludzi nie ma żadnych zauważalnych objawów, ale jeśli twoje ciało jest zainfekowane, możesz odczuwać różne dolegliwości. Jeśli jesteś zarażony glizdą, powinieneś natychmiast poszukać pomocy medycznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest odpowiedzialna za rozwiązanie tego problemu. Obejmuje to regularne odrobaczanie populacji i usuwanie odchodów. Istnieją jednak przypadki, w których glisty nie da się wyeliminować za pomocą standardowych metod leczenia.

Glisty to rodzaj pasożytów żyjących w jelitach człowieka. Mogą zarażać zarówno zwierzęta domowe, jak i ludzi. Robaki te mogą przekazywać infekcje swoim młodym. Dzieci, szczególnie te bawiące się na dworze w biednych krajach, mogą być narażone na zarażenie glizdami.

Glisty można znaleźć w glebie, w wodzie, w żywności i na ubraniach. Kiedy osoba zostanie zarażona, zacznie odczuwać objawy, takie jak kaszel, biegunka i gorączka. U niektórych osób dorosłych w wyniku zarażenia dochodzi nawet do anemii. Chociaż większość zakażeń glisty nie daje żadnych widocznych objawów, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, gdy tylko podejrzewasz, że masz glizdę.

Glista może żyć do dwóch lat w ciele człowieka. Rozpoczyna życie jako jajo i dostaje się do organizmu człowieka przez jelito cienkie. Stamtąd jajo wykluwa się w larwę. Gdy larwa rośnie, wkracza do płuc, a potem do wątroby.

Istnieją dwa rodzaje glisty. Jeden rodzaj nazywa się ascaris, a drugi trichinella. Obie mogą zarażać zwierzęta, takie jak lisy i niedźwiedzie. Ascaris może zarażać również ludzi, ale częściej zaraża dzieci niż dorosłych.

Jaja glisty znajdują się powszechnie w kale, więc jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś zarażony, powinieneś sprawdzić swój stolec. Objawy glisty mogą być łagodne lub ciężkie. Objawy wczesnej fazy mogą wystąpić w ciągu 4-16 dni po zjedzeniu lub połknięciu jaj glisty. Objawy fazy późniejszej zaczynają się po około sześciu tygodniach od pierwszego zakażenia.

W pierwszej fazie będziesz miał suchy kaszel i biegunkę. Nowo wyklute larwy mogą powodować ból brzucha i świszczący oddech. Larwy wędrują również z płuc do krwiobiegu. Możesz mieć także duszności i anemię. W ciągu pierwszych sześciu tygodni po zarażeniu glizdą możesz czuć się gorzej, zwłaszcza jeśli w Twoim organizmie znajduje się duża liczba pasożytów.

Zarażone kobiety mają mniejsze szanse na zajście w ciążę. Dzieje się tak dlatego, że ich układ odpornościowy jest osłabiony przez robaka. Posiadanie dużej liczby pasożytów w jelitach może utrudnić organizmowi kobiety wyprodukowanie zdrowego dziecka.

Badacze z Irlandii i Anglii zidentyfikowali mechanizm, który może uodpornić myszy na glisty. Oprócz tego mechanizmu odkryli, że robaki wiążą się z szeregiem kanałów jonowych uruchamianych chemicznie. Każdy z tych kanałów kontroluje przepływ jonów chlorkowych do komórek. Iwermektyna jest lekiem przeciw pasożytom, który wiąże się z tymi kanałami i jest skuteczny w walce z wieloma rodzajami robaków.

Oceń artykuł: Czego nie lubi glista ludzka?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy