RozrywkaJak ułożyć kostkę Rubika 4x4?

Jak ułożyć kostkę Rubika 4×4?

Przez Redakcja

Gdy próbujesz rozwiązać kostkę Rubika 4×4, może się okazać, że musisz użyć kilku algorytmów. Algorytmy te mają za zadanie pomóc Ci w ustawieniu odpowiednich elementów brzegowych we właściwej pozycji. Proces ten wymaga trochę praktyki, ale jest tego warty.

Pierwszym krokiem do rozwiązania łamigłówki Rubika 4×4 jest użycie palety kolorów do wybrania płytek. Musisz się upewnić, że każdy element ma odpowiednie kolory i jest umieszczony na powierzchni. Upewnij się też, że elementy są we właściwej orientacji. Po wykonaniu tych czynności możesz przystąpić do obliczeń.

Paleta kolorów powinna zawierać co najmniej siedem różnych liczb całkowitych, z których każda reprezentuje inny rząd lub kolumnę sześcianu. Obliczenia mogą potrwać do 10 sekund, ale rozwiązanie powinno pojawić się w palecie kolorów.

Po pierwsze, musisz zdecydować, jaki jest kolor środka. Na przykład, jeśli środek jest zielony, musisz umieścić niebieskie i żółte kwadraty po bokach środka. Jeśli centrum jest czerwone, musisz umieścić czerwone i żółte kwadraty po przeciwnych stronach centrum.

Następnie musisz przesunąć centrum w lewo lub w prawo. Aby to zrobić, musisz obrócić centrum tak, aby lewy górny i prawy dolny róg znalazły się w odpowiednim miejscu. Ponadto musisz naprawić wszystkie złamane paski.

Po obróceniu środka możesz przenieść krawędzie i elementy brzegowe na miejsce. Ważnym połączeniem krawędzi jest para 3-2-3. Pierwszy element powinien znaleźć się na górnej warstwie, a drugi na dolnej.

Drugim celem jest zdobycie żółtego krzyża. Musisz obrócić kostkę w takim kierunku, aby na jej powierzchni pojawił się żółty krzyż. To trudna część, ponieważ musisz znaleźć narożnik z literą L w prawym dolnym rogu.

Trzeci krok to połączenie dwóch białych elementów brzegowych. Wymaga to, abyś nie niszczył żadnych innych elementów poprzecznych. Na koniec musisz ułożyć trzy krzyżyki w odpowiedniej kolejności kolorów.

Ostatni zestaw środków jest nieco trudniejszy. Jak widać na filmie instruktażowym, musisz znaleźć narożnik w kształcie litery L w prawym dolnym rogu kostki. Następnie musisz przesunąć wszystkie narożniki w odpowiedniej kolejności.

Choć może być kuszące, by rzucić całą swoją pracę na jedną ścianę, kostka jest w rzeczywistości dość elastyczna. Przypomina to trochę układ 3 na 3. Jeśli masz zły element w złym miejscu, możesz go wymienić na inny. Podobnie, jeśli masz niewłaściwy element brzegowy w niewłaściwym miejscu, możesz go przesunąć na dół. Musisz jednak wykonać te czynności kilka razy, aż będziesz zadowolony z efektu końcowego.

Oceń artykuł: Jak ułożyć kostkę Rubika 4×4?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy