ZdrowieCzy rak żołądka wyjdzie na USG?

Czy rak żołądka wyjdzie na USG?

Przez Redakcja

Jeśli uważasz, że możesz mieć raka żołądka, lekarz będzie musiał zlecić różne badania, aby określić stopień zaawansowania choroby. Zdjęcia rentgenowskie i ultradźwięki to dwie najbardziej powszechne techniki diagnostyczne służące do wykrywania i identyfikacji guzów. Dzięki nim możesz stwierdzić, czy guz znajduje się w żołądku i czy rozprzestrzenił się na inne części ciała. Niektóre z tych testów mogą także pomóc Twojemu lekarzowi w podjęciu decyzji o najlepszych dla Ciebie opcjach leczenia.

Promieniowanie rentgenowskie wykorzystuje niewielką ilość promieniowania do stworzenia obrazu Twoich organów wewnętrznych. Podczas badania lekarz sprawdzi również krzepliwość krwi, funkcjonowanie wątroby i liczbę czerwonych krwinek. Lekarz może również zlecić wykonanie elektrokardiogramu lub echokardiogramu, aby obejrzeć Twoje serce. Tego typu badania nie są zwykle wykonywane z myślą o raku żołądka, ale mogą być pomocne, jeśli masz inne objawy.

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny są również przydatne przy określaniu, czy w Twoim żołądku znajduje się guz. Tomografia komputerowa może pokazać obszar, w którym znajduje się guz, a także inne obszary ciała, w których mógł się on rozprzestrzenić. Rezonans magnetyczny ma silniejsze magnesy, które dają lepsze obrazy tkanek miękkich niż promieniowanie rentgenowskie, ale nie jest on stosowany tak często jak tomografia komputerowa w przypadku raka żołądka.

Innym rodzajem badania diagnostycznego, które możesz mieć, jest górna endoskopia. Procedura ta jest wykonywana za pomocą cienkiej, elastycznej rurki z kamerą na końcu. Dzięki niej lekarze mogą obejrzeć wyściółkę przełyku, wewnętrzną wyściółkę żołądka i pierwszą część jelita cienkiego. Wyściółka przełyku jest pokryta płynem zwanym barium. W niektórych przypadkach będziesz miał wstrzyknięty dożylnie barwnik kontrastowy.

Sonografia to procedura, która może być wykonana w połączeniu z górną endoskopią. Dzięki tej procedurze lekarz będzie mógł zobaczyć, jak głęboko guz znajduje się w wyściółce żołądka. Kiedy nowotwór jest już widoczny, można pobrać biopsję. Próbka ta jest wysyłana do laboratorium w celu przeprowadzenia badań. Patolog zbada próbkę i stwierdzi, czy jest ona rakowa.

PET/CT (pozytonowa tomografia emisyjna/tomografia komputerowa) to kolejna metoda obrazowania, która może być wykorzystana do wykrycia raka żołądka. W tym badaniu wykorzystuje się specjalny cukier radioaktywny do poszukiwania obszarów nowotworowych. Jednak nie zawsze jest to dobra metoda wykrywania niektórych rodzajów raka żołądka, a niektóre nowotwory nie przyjmują cukru radioaktywnego.

Seria z górnego odcinka przewodu pokarmowego to badanie polegające na wypiciu płynu barowego. Barium pokrywa wyściółkę przełyku i pierwszej części jelita cienkiego. Kiedy pijesz ten płyn, do żołądka wpompowywane jest powietrze, aby bar był cieńszy i łatwiejszy do uwidocznienia.

Endoskopia jest najczęściej wykonywanym badaniem w celu diagnozowania i leczenia raka żołądka. Wynika to z faktu, że jest to bezpieczna, bezbolesna procedura, którą można wykonać w znieczuleniu ogólnym. Podczas badania na końcu endoskopu umieszcza się małą kamerę wideo.

Oceń artykuł: Czy rak żołądka wyjdzie na USG?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy