Jeśli przygotowujesz się do obchodów Środy Popielcowej, pewnie zastanawiasz się, co możesz, a czego nie możesz jeść. O ile musisz unikać mięsa, ryb i nabiału, o tyle będziesz też chciał trzymać się z dala od niektórych rodzajów warzyw, gadów i płazów.
Gady i płazy
Jeśli jesteś katolikiem, możesz się zastanawiać, czy można legalnie jeść płazy i gady w Środę Popielcową. Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko jeśli jesteś dorosły.
Płazy i gady to inny gatunek niż ryby. W przeszłości były uważane za dietetyczny zakaz, ale to się zmieniło. Można je spożywać obok skorupiaków, ale nie w tradycyjnym sensie.
Gady i płazy to zabawny sposób na spędzenie tak ważnego okresu pokuty, jakim jest Wielki Post. Stworzenia te potrafią znaleźć pożywienie pod roślinami i mają oko do łapania małych zwierząt, które się przemieszczają. Klasycznym przykładem są ropuchy, które ruszają językami, żeby złapać ofiarę.
Jest wiele różnych gadów i płazów, ale większość z nich to drapieżniki. Polują używając oczu, smaku i węchu. Większość dorosłych gadów zjada owady, a niektóre duże gatunki chwytają małe zwierzęta z kręgosłupem. Nie jest to coś, co widzisz na co dzień, ale zdarza się.
Mięso
Środa Popielcowa jest jednym z najświętszych dni w Kościele katolickim. Oznacza początek Wielkiego Postu, czasu zaparcia się siebie i przygotowania do Wielkanocy.
Jeśli jesteś katolikiem, musisz powstrzymać się od spożywania mięsa w tym czasie. Jest to obowiązek religijny, który sięga czasów starożytnych. Kodeks Prawa Kanonicznego, który reguluje praktykę Kościoła rzymskokatolickiego, stanowi, że katolicy powinni powstrzymać się od spożywania mięsa we wszystkie piątki Wielkiego Postu. Jednak praktyka ta uległa zmianie w 1966 roku, kiedy to Sobór Watykański II obniżył zakaz spożywania mięsa w piątki Wielkiego Postu.
Podczas Soboru Watykańskiego II Kościół katolicki złagodził również zakaz spożywania mięsa w środy po Środzie Popielcowej. Choć nadal obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa, wielu katolików może w te dni jeść kurczaka lub rybę.
Dziś większość dorosłych katolików jest zobowiązana do postu, co oznacza, że spożywają tylko jeden pełny posiłek dziennie. Dzieci i osoby starsze również są zwolnione z tego obowiązku.
Ryby
Z praktyką postu w czasie Wielkiego Postu wiąże się wiele tradycji chrześcijańskich. Kościół katolicki ma specyficzny sposób obchodzenia Wielkiego Postu, który polega na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa w określone dni. Dotyczy to nie tylko piątków, ale także Środy Popielcowej i Wielkiego Piątku.
Chociaż jest to reguła kościelna, niektóre kościoły dopuszczają w te dni szerszy zakres pokarmów. Niektóre wyznania zezwalają nawet na spożywanie ryb. Na przykład Kościół rzymskokatolicki dopuszcza płazy zamiast słodkowodnych gatunków ryb, podczas gdy Kościół prawosławny dopuszcza jedynie skorupiaki.
Mięso i ryby nie należą do tej samej grupy pokarmów, a ich wspólne spożywanie może powodować pewne problemy zdrowotne. Jednak Biblia wspomina o jedzeniu ryb i niektórzy obserwatorzy Wielkiego Postu stosują się do tej zasady.
Ryby nie są klasyfikowane jako zwierzęta lądowe, ale są dobrze znanym przysmakiem. W czasach starożytnych były bogatym źródłem białka i nie było problemu z ich przełowieniem. Dlatego stał się popularnym wyborem dla osób chcących wypełnić swoje zobowiązania związane z Wielkim Postem.
Dania wegetariańskie
Dla wielu chrześcijan Wielki Post to czas wyrzeczeń. Wielu rezygnuje z czegoś, co lubi, aby skupić się na swoim rozwoju duchowym. Niektóre z tych decyzji obejmują rezygnację z mięsa.
Katolicy powstrzymują się od spożywania mięsa w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Jest to długa tradycja, która sięga czasów wczesnego Kościoła, kiedy mięso było uważane za luksus. W 1966 roku Sobór Watykański II rozluźnił wstrzemięźliwość od mięsa w piątki.
Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych podaje wytyczne dotyczące postu. Większość osób dorosłych powinna pościć, ale kobiety w ciąży, osoby starsze i chore są zwolnione z tego obowiązku.
Aby pomóc ci wypełnić ten obowiązek, możesz przygotować kilka wegetariańskich potraw. Bezmięsne posiłki to świetny sposób na zapewnienie sobie dziennej dawki składników odżywczych.
Ryby, jajka, ziarna, mleko i owoce są dopuszczalne podczas postu. Możesz też dodać rośliny strączkowe, aby stworzyć odżywcze zupy. Warzywa i owoce można jeść na surowo lub po ugotowaniu.
Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz jeść konkretny rodzaj jedzenia, powinieneś skonsultować się z przywódcą religijnym. Zachowanie wstrzemięźliwości podczas Wielkiego Postu jest dobrą pobożną praktyką, która niesie ze sobą korzyści emocjonalne i fizyczne.