ZdrowieCzego nie jeść przed badaniem krwi utajonej w kale?

Czego nie jeść przed badaniem krwi utajonej w kale?

Przez Redakcja

Jeśli jesteś umówiony na test na krew utajoną w kale, musisz wiedzieć, czego nie jeść przed testem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie wystąpią żadne niepożądane reakcje.

Unikaj pewnych rodzajów tłuszczów

Jeśli jesteś umówiony na badanie krwi utajonej w kale, możesz się obawiać, że istnieją pewne pokarmy i leki, których musisz unikać. Chociaż istnieje wiele pokarmów i suplementów, które mogą stanowić ryzyko, jest też kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić sobie jak najdokładniejsze wyniki.

Po pierwsze, musisz unikać czerwonego mięsa przez co najmniej 72 godziny przed pobraniem próbki stolca. Czerwone mięso może zafałszować wyniki, zwłaszcza w przypadku badania gFOBT.

Chcesz również ograniczyć spożycie alkoholu przez co najmniej 24 godziny po kolonoskopii. Ponadto w dniu badania nie powinieneś pić czystych płynów. Picie dużej ilości kawy lub herbaty w dniu kolonoskopii może również stanowić ryzyko.

Powinnaś również unikać wszelkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych w dniu badania krwi utajonej w kale. Mogą one spowodować fałszywy wynik negatywny.

Należy również unikać przyjmowania suplementu witaminy C na trzy dni przed badaniem. Witamina C może zakłócić reakcję chemiczną, którą Twój organizm wykorzystuje do wykrycia krwi w stolcu. Może też zwiększyć ryzyko uzyskania wyniku fałszywie ujemnego.

Unikaj owoców i warzyw

Test na krew utajoną w kale (FOBT) to badanie, które sprawdza, czy w stolcu znajduje się krew. Badanie to jest zwykle stosowane w celu wykrycia raka, wrzodów i innych problemów z układem pokarmowym. Może również wykryć narośla i inne zmiany w jelicie.

Badanie FOBT polega na wykryciu obecności hemoglobiny i gwajaku w stolcu. Kiedy w stolcu znajduje się hemoglobina, reaguje ona z guaiakiem, zmieniając go w kolor niebieski. Jeśli jednak nie ma hemoglobiny, próbka kału nie zabarwi się na niebiesko. Dlatego może wystąpić wynik fałszywie dodatni.

Jeśli jesteś umówiony na badanie krwi utajonej w kale, powinieneś unikać pewnych pokarmów przez kilka dni przed i w trakcie badania. Niektóre z tych pokarmów to czerwone mięso, owoce i warzywa. Unikaj także przyjmowania suplementów witaminy C w ilości większej niż 250 mg dziennie.

Powinieneś także pamiętać o lekach, które mogą wpłynąć na wynik testu. Na przykład aspiryna, ibuprofen i inne leki mogą wywołać fałszywy wynik pozytywny. Lekarz poda Ci dietę, której powinieneś przestrzegać przed i w trakcie badania.

Unikaj witaminy C w tabletkach

Test na krew utajoną w kale (FOBT) jest badaniem laboratoryjnym, które służy do sprawdzania próbek jelit pod kątem obecności ukrytej krwi. Jest to powszechna procedura przesiewowa w kierunku raka jelita grubego. Oprócz wykrywania raka jelita grubego, FOBT może wykryć inne problemy w przewodzie pokarmowym. Przykładami schorzeń, w których może pojawić się sygnał o obecności krwi utajonej w kale, są: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Chronona i inne choroby układu pokarmowego.

Mimo że testy na krew utajoną w kale są bardzo bezpieczne, mogą czasem dawać fałszywe wyniki. Najlepszym sposobem zapobiegania temu jest unikanie pewnych pokarmów i substancji przed wykonaniem testu.

Czerwone mięso, surowe owoce i warzywa oraz suplementy z witaminą C mogą przyczynić się do uzyskania fałszywego wyniku pozytywnego. Witamina C, przyjmowana w nadmiarze, może zakłócać reakcję chemiczną, która zachodzi w przypadku obecności krwi.

Niektóre leki mogą również wpływać na wyniki testu okrężnego kału. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku porozmawiaj ze swoim lekarzem. Jeśli przyjmujesz aspirynę, powinieneś ją odstawić co najmniej 48 godzin przed badaniem.

Kolonoskopia, sigmoidoskopia i kolonografia TK powinny być rozpoczęte, jeśli masz objawy raka jelita grubego

Usług Prewencyjnych (USPSTF) zaktualizował wytyczne dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Aktualizacje te opierają się na nowych dowodach wskazujących na wzrost zachorowań na raka jelita grubego u młodych dorosłych. W rzeczywistości, rak jelita grubego stał się trzecią główną przyczyną zgonów z powodu raka wśród mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Nie ma określonej granicy wieku dla kolonoskopii przesiewowej, ale USPSTF zaleca rozpoczęcie badań przesiewowych u osób w wieku od 45 do 49 lat. Dotyczy to osób z rodzinną historią raka jelita grubego, jak również osób bezobjawowych bez czynników ryzyka.

Polipy gruczolakowe to narośla, które mogą przekształcić się w raka. Gruczolaki można wykryć podczas kolonoskopii. Kiedy polipy gruczolakowate zostaną zidentyfikowane, można je poddać biopsji i usunąć, co może zapobiec lub zminimalizować rozwój raka jelita grubego.

Kolonografia TK to kolejny rodzaj badania przesiewowego. Jest to metoda przesiewowa, która wykorzystuje zaawansowane technologicznie skanery rentgenowskie do wykrywania i monitorowania polipów i innych nowotworów w odbytnicy. Chociaż procedura wymaga pewnego przygotowania jelita, jest znacznie mniej inwazyjna niż kolonoskopia.

Oceń artykuł: Czego nie jeść przed badaniem krwi utajonej w kale?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy