ZdrowieCo jeść przy jelitówce?

Co jeść przy jelitówce?

Przez Redakcja

Kiedy cierpisz na jelita, możesz zrobić wiele rzeczy, żeby sobie pomóc. Jedną z nich jest spożywanie pokarmów, które wspomogą Twój układ trawienny. Mogą to być świeże owoce i warzywa, a także tłuste i pikantne potrawy. Powinieneś też pić dużo wody.

Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości błonnika

Jeśli cierpisz na schorzenia jelitowe, takie jak zapalenie uchyłków, możesz spróbować diety o niskiej zawartości błonnika. Jest to dobry sposób na złagodzenie objawów i zapobieganie zaostrzeniom. Może też pomóc w utrzymaniu wagi.

Podczas stosowania diety o niskiej zawartości błonnika powinieneś unikać pokarmów, które są lekkostrawne. Są to warzywa, rośliny strączkowe, pełne ziarna i owoce. Unikaj także mięsa i orzechów.

Diverticulosis to zaburzenie trawienia, które występuje, gdy w ścianie jelita grubego tworzy się mały woreczek. W czasie zaostrzenia choroby woreczki te mogą powodować ból i podrażnienie. Celem diety o niskiej zawartości błonnika jest zapobieganie zatykaniu się tych woreczków i powodowaniu zaostrzeń.

Pokarmy, których należy unikać podczas stosowania diety o niskiej zawartości błonnika, to pikantne lub tłuste potrawy, jajka na twardo, fasola i orzechy. Unikanie czerwonego mięsa to kolejny sposób na ochronę przed zaostrzeniem choroby. Unikaj też pokarmów o dużej zawartości FODMAP.

Ograniczyć produkty zawierające laktozę

Jeśli cierpisz na objawy jelitowe, powinieneś ograniczyć produkty zawierające laktozę. Mogą one bowiem wywoływać objawy. W zależności od okoliczności możesz przyjmować mniejszą ilość mleka do posiłków lub po prostu całkowicie go unikać. Na przykład możesz wypić małą szklankę mleka do śniadania, ale pamiętaj, żeby przedtem zjeść zrównoważony posiłek.

Jest wiele produktów, które są sprzedawane jako „bezlaktozowe”, ale zawierają dużo laktozy. Być może łatwiej będzie Ci poszukać produktu, w którym składniki są wymienione oddzielnie. Niektóre produkty mleczne, takie jak jogurt, nie zawierają dużo laktozy, ale inne, takie jak margaryna, są zrobione z laktozy.

Ograniczyć tłuste pokarmy

Jednym z najlepszych sposobów na wyleczenie choroby refluksowej przełyku jest uważne śledzenie wysokiej zawartości tłuszczu w swojej diecie. Pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu nie tylko wydłużają czas kontaktu pokarmu z kwasem żołądkowym, ale także opóźniają opróżnianie żołądka. Co więcej, nie są to najzdrowsze produkty. Liczba kalorii wynosząca 50 kg dziennie wystarczy, żeby mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie, jeśli nie będziesz ostrożny. Oprócz ścisłego ograniczenia ilości tłuszczów, będziesz chciał włączyć do diety kilka zdrowych alternatyw, takich jak chude źródła białka, owoce i warzywa. Przyjmowanie multiwitaminy lub dwóch może pomóc Ci w utrzymaniu równowagi. Na szczęście wiele dostępnych na rynku produktów jest niskokalorycznych i zawiera dużo antyoksydantów i błonnika.

Utrzymuj nawodnienie

Jeśli cierpisz na objawy jelitowe, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest nawodnienie. Brak nawodnienia może powodować zmęczenie, suchość w ustach i inne osłabiające objawy. Ale nie musi tak być.

Najbardziej skutecznym sposobem nawodnienia jest picie czystej wody. Napoje gazowane, sportowe, kawa i herbata mogą przyczynić się do odwodnienia. Ważne jest, żebyś kontrolował swoje spożycie płynów, żeby wiedzieć, kiedy musisz pić więcej.

Możesz także używać pokarmów o dużej zawartości wody, żeby zwiększyć swoje nawodnienie. Dobrym wyborem są sałatki, zupy, owoce i warzywa.

Marchew, szpinak, sałata i ogórki to świetny wybór. Te owoce i warzywa zawierają około 95% wody.

Gdy odczuwasz objawy odwodnienia, możesz spróbować wypić kilka szklanek wody przed wyjściem na zewnątrz w upale. Pij więcej po powrocie do domu i miej przy sobie butelki z wodą.

Unikaj pikantnych potraw

Kiedy cierpisz na niestrawność, dobrym pomysłem może być unikanie pikantnych potraw. Pikantne potrawy mogą sprawić, że poczujesz ciepło i dyskomfort. Mogą też powodować ból brzucha i biegunkę.

Ciepło pochodzące z pikantnych potraw jest spowodowane reakcją chemiczną. Jest to ta sama reakcja chemiczna, która powoduje ból, kiedy wgryzasz się w ostrą paprykę. Jednak trwa on tylko przez krótki czas.

Uczucie pieczenia może być również odczuwane w ustach. Powoduje je substancja zwana substancją P. Substancja ta wysyła sygnały do mózgu, który uwalnia hormony przeciwdziałające odczuwanemu bólowi.

Pomimo pieczenia i bólu, które mogą wywołać ostre potrawy, nie są one koniecznie niebezpieczne. Niektórzy ludzie mogą cieszyć się odrobiną pikanterii na początku.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Oceń artykuł: Co jeść przy jelitówce?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy