ZdrowieCzym zajmuje się podolog?

Czym zajmuje się podolog?

Przez Redakcja

Jeśli zastanawiasz się, czym zajmuje się podolog, nie jesteś sam. W rzeczywistości ponad połowa dorosłych Amerykanów była u jakiegoś lekarza w sprawie swoich stóp. Bez względu na to, czy chodzi o zwykły wrastający paznokieć, czy o coś poważniejszego, jak cukrzyca lub zapalenie stawów, ważne jest, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiednią opiekę.

Wrastające paznokcie u stóp

Wrastające paznokcie u stóp to powszechny problem, który dotyka wielu ludzi. Powodują one stan zapalny i ból, a nawet mogą prowadzić do infekcji. Można je jednak leczyć.

Istnieje wiele dostępnych metod leczenia, w tym antybiotyki, nalewki przeciwzapalne i kremy miejscowe. Podolog może pomóc ci wybrać najlepszą metodę dla twojej konkretnej sytuacji.

Wrastające paznokcie u stóp są często spowodowane niewłaściwą pielęgnacją stóp. Można im zapobiegać, nosząc odpowiednie obuwie i unikając nacisku na dotknięty palec. Jeśli stan jest poważny, może być konieczny zabieg chirurgiczny.

W przypadku mniej poważnych wrastających paznokci możesz spróbować leczyć je samodzielnie. Możesz wymoczyć stopę w ciepłej wodzie z dodatkiem soli Epsom. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i złagodzi ból. Używając obcinaczy do paznokci, możesz przyciąć paznokieć na prosto.

Jeśli wrastający paznokieć jest zakażony, lekarz znieczuli to miejsce środkiem znieczulającym. Następnie miejsce to zostanie wykastrowane przy użyciu fenolu, co zapobiegnie odrastaniu paznokcia.

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów to przewlekła choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Powoduje ból, obrzęk i ograniczenie zakresu ruchu. Właściwa opieka medyczna może przynieść ulgę w tych objawach.

Podiatria jest ważną częścią leczenia zapalenia stawów. Lekarze mogą przepisać leki, terapię fizyczną i wkładki ortopedyczne na zamówienie. Podolog może ocenić twoje wzorce chodzenia i zalecić zmiany w stylu życia, aby poprawić elastyczność i równowagę.

Fizjoterapia może zwiększyć zakres ruchu i zmniejszyć nacisk na stawy stawowe. Twój podolog będzie mógł również zalecić zmiany w rutynie ćwiczeń i w noszeniu butów. Może także zasugerować dodatkowe badania w celu wykrycia innych chorób leżących u podstaw choroby.

Osteoarthritis jest najczęstszą formą choroby zwyrodnieniowej stawów. Choroba ta jest spowodowana zużyciem chrząstki. Rozpad chrząstki utrudnia poruszanie stawami.

Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która atakuje zdrowe tkanki. Objawami reumatoidalnego zapalenia stawów są palce u stóp, które odchylają się na zewnątrz. Oprócz powodowania bólu i obrzęku, choroba ta może uszkadzać kości i prowadzić do trwałych zmian w palcach u rąk, nóg i kręgosłupa.

Cukrzyca

Podiatrzy są pracownikami służby zdrowia, którzy mogą pomóc w problemach stóp związanych z cukrzycą. Mogą oni leczyć rany stóp, owrzodzenia, infekcje i inne powikłania. Podolog może również pomóc w pielęgnacji skóry i przepisaniu obuwia.

Podiatrzy pracują w szpitalach i klinikach. Są również dostępni w ramach wizyt telezdrowotnych. Jeżeli szukasz podologa, poproś swojego lekarza o skierowanie. Możesz też poszukać podologa w Internecie.

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) opublikował niedawno przewodnik dotyczący pielęgnacji stóp w cukrzycy. NICE dąży do zmniejszenia liczby powikłań u diabetyków poprzez dostarczanie informacji na temat zapobiegania, leczenia i zarządzania.

Cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia nerwów w stopach. Objawy obejmują utratę czucia i ból. Może to utrudniać identyfikację urazów i innych problemów. Może również powodować zmniejszoną zdolność do gojenia się ran.

Jeden z najczęstszych rodzajów bólu stopy cukrzycowej nazywany jest neuropatią. Cukrzycy z neuropatią mogą nie zauważać oznak ran lub innych urazów na swoich stopach. Z tego powodu ważne jest, by szukać pomocy u podologa.

Nerwiak Mortona

Jeśli doświadczasz uporczywego dyskomfortu w stopie, być może rozwinął się u Ciebie nerwiak. Dochodzi do niego, gdy nerw między kośćmi palców ulega uszkodzeniu lub podrażnieniu. Najczęściej rozwija się w części podeszwowej stopy, między trzecim a czwartym palcem.

Wczesne rozpoznanie choroby jest bardzo ważne. Podolog jest wykwalifikowanym specjalistą, który może zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie. Jednak nie zawsze łatwo jest szukać pomocy medycznej, kiedy odczuwasz ból lub dyskomfort.

Podiatrzy mogą zalecić zmiany w obuwiu, ćwiczeniach i stylu życia, które pomogą zapobiec rozwojowi choroby. Mogą także przepisać leki przeciwzapalne, lód i inne zabiegi.

Wykonane na zamówienie wkładki ortopedyczne mogą także zmniejszyć nacisk na nerw. Wkładki stabilizują nadruchliwe przodostopie i pomagają zapobiegać podrażnianiu nerwu przez kości śródstopia. Wkładki te są wkładane do butów i są specjalnie zaprojektowane, aby pomóc zmniejszyć nacisk i podrażnienie spowodowane przez nerwiaki.

Oceń artykuł: Czym zajmuje się podolog?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy