Jeśli właśnie kupiłeś kuchenkę na ekogroszek, jej ustawienie może być nieco kłopotliwe, zwłaszcza jeśli ma ona podajnik ślimakowy. Ale nie musi być! Jest kilka prostych kroków, które należy wykonać. Musisz upewnić się, że nie spalisz paliwa i ustawić palnik w odpowiedniej pozycji.
Palnik retortowy
Jest wiele opcji palników, jeśli chodzi o ekonomiczne spalanie biomasy. Wybór najlepszego z nich może być wyzwaniem. Na szczęście Dział Inżynierii KWS może pomóc Ci wybrać ten właściwy dla Twoich potrzeb.
Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że palniki na eko groszek nie są zbyt gorące. Są jednak odporne na ścieranie i korozję. Wytwarzają też niewielką ilość popiołu. Dlatego idealnie nadają się do stosowania w kotłach automatycznych.
Oprócz Eco Pea warto rozważyć zastosowanie zintegrowanego podajnika ślimakowego. Może on zapewnić stały dopływ paliwa do retorty i utrzymać temperaturę w kotle.
Jednym z najważniejszych czynników efektywnego spalania jest przepływ powietrza. Można to osiągnąć dzięki retorcie ze specjalnym kanałem, który umożliwia wdmuchiwanie powietrza do retorty. Kiedy powietrze jest zasysane do retorty, materiał palny przemieszcza się z dolnej warstwy retorty do górnej.
Podajnik ślimakowy
Jeśli masz kocioł Ecopea, możesz użyć podajnika ślimakowego, który pomoże kontrolować przepływ węgla. Jednak podajnik powinien być starannie zaprojektowany i należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia materiału sypkiego.
Podajniki ślimakowe są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach. Niektóre z nich mają napędy o zmiennej prędkości, co zapewnia większą dokładność dozowania. Mogą być również używane do podawania peletów lub biomasy.
Aby podajnik ślimakowy z pochyleniem działał efektywnie, wlot musi mieć niewielką długość, a materiały sypkie nie mogą spadać z powrotem na lotki. Zazwyczaj wlot nie powinien być dłuższy niż dwukrotna średnica ślimaka.
Podajniki ślimakowe pochyłe zazwyczaj pracują z większą prędkością niż podajniki ślimakowe poziome. Wymagają one jednak większej mocy i momentu obrotowego. Dlatego ważne jest, aby wybrać podajnik pochylony, który został zaprojektowany z myślą o odpowiedniej wydajności.
Nachylenie podajnika śrubowego musi być odpowiednio zaprojektowane, aby uzyskać odpowiednią wysokość dozowania. Nachylenie o 5 stopni lub więcej zmniejsza wydajność ślimaka.
Sterowniki do kotłów z podajnikami ślimakowymi i tłokowymi
Podajnik ślimakowy jest skutecznym sposobem podawania paliwa do kotła. Musisz jednak dobrać odpowiednią konstrukcję. Ważne jest, aby rozmiar ślimaka miał coraz większą dostępną objętość w miarę postępu materiału w kierunku wylotu.
Najlepsze podajniki ślimakowe są zaprojektowane z wieloma skokami lotu, które są krótsze w części wlotowej, aby kontrolować wydajność. Dzięki temu urządzenie zapewnia dokładną kontrolę prędkości podawania.
Oprócz zwykłych śrub podających istnieje kilka sterowników, które mogą pomóc w regulacji pracy urządzenia. Mogą one obsługiwać pellety i biomasę lub węgiel ekogroszek. Większość z tych sterowników jest dostępna w różnych obudowach i może być zamontowana na kotle lub zainstalowana pod izolacją.
Kontroler Titanic jest doskonałym przykładem urządzenia, które może sterować pracą podajnika, jak również kotła. Można go również wykorzystać do sterowania temperaturą w pomieszczeniu, a nawet dmuchawą.
Paliwo eko-groszek
Jeśli rozważasz zakup pieca na eko-groszek z podajnikiem ślimakowym, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Ten rodzaj paliwa jest niezwykle ekonomiczny. Jest nie tylko bezpieczny, ale wytwarza też mniej szkodliwych związków niż węgiel. Wartość opałowa tego paliwa jest wyższa niż wartość opałowa peletów.
Palniki na ekogroszek są wykonane z szarego żeliwa sferoidalnego. Są one odporne na wysoką temperaturę, ścieranie i korozję. Ponadto ich elementy są trwalsze niż stalowe. Mają specjalne kanały doprowadzające powietrze, które zapewniają łatwy sposób usuwania popiołu.
Palniki te są szczególnie popularne w Polsce. Można w nich spalać wiele różnych paliw rozdrobnionych. Na przykład mogą być używane do spalania owsa i peletów. Istnieje kilka rodzajów palników, takich jak GUTTER i palnik standardowy.
Palnik standardowy składa się z pieca retortowego i przenośnika ślimakowego. Można je przystosować do spalania pyłu węglowego, domieszek do biomasy i eko-groszku.