Wnętrze i Ogród5 pomysłów na aranżację wysokiego okna w kamienicy

5 pomysłów na aranżację wysokiego okna w kamienicy

Przez Redakcja

Wysokie okna to znak rozpoznawczy wielu mieszkań w przedwojennych kamienicach. Dzięki nim wnętrza mają niepowtarzalny urok i są doskonale doświetlone. Okno, które zajmuje prawie całą wysokość ściany, wygląda pięknie, gdy ozdobi się je za pomocą przemyślanych dodatków. Odpowiednie zasłony, firany, kwiaty bądź oświetlenie sprawiają, że mieszkanie w kamienicy nabiera niepowtarzalnego charakteru. Oto 5 pomysłów na stworzenie efektownej aranżacji wysokiego okna.

Długie zasłony w wyrazistych kolorach

 

Najprostszym sposobem na udekorowanie wysokiego okna jest zawieszenie efektownych, długich zasłon. Zasłony okienne wykonane z materiału, który nie przepuszcza światła, można wykorzystać w sypialni, by zapewnić sobie komfortowe warunki do spania. Równie dobrze można zawiesić je w salonie, by stworzyć elegancką, klasyczną aranżację. Takie zasłony świetnie komponują się z meblami w stylu kolonialnym i antykami. Można łączyć je też z wyposażeniem przedwojennych wnętrz, które wcześniej poddano renowacji. Dzięki temu mieszkanie w kamienicy nabiera dawnego blasku i przypomina o latach świetności przedwojennego budownictwa.

 

Przestrzeń wypoczynkowa na okiennym parapecie

 

Niektóre okna w kamienicach są osadzone w grubych ścianach i mają szerokie wewnętrzne parapety. Jeśli w mieszkaniu nie ma balkonu, warto wykorzystać taki parapet do stworzenia przestrzeni wypoczynkowej z widokiem na miasto. Do jej przygotowania wystarcza kilka poduszek, stolik kawowy na kółkach i delikatne oświetlenie. Każda poduszka zastępuje klasyczne siedzisko, z kolei stolik umożliwia delektowanie się kawą i ciastem w komfortowych warunkach. Lampki w formie łańcucha LED lub stojąca lampka z dekoracyjnym abażurem przydadzą się z kolei, gdy zechce się usiąść na poduszkach i poczytać książkę.

 

Modne zawieszki na okno

 

Prostym sposobem na udekorowanie okna jest skorzystanie z zawieszek. W stylu boho dobrze sprawdzają się łapacze snów z pastelowych, jasnych sznurków, uzupełnione o frędzelki, pióra lub inne elementy. Ciekawie prezentuje się również makramowy kwietnik, w którym umieści się doniczkę z zielonym kwiatem. Jako zawieszki na okno można wybrać również ozdoby sezonowe. Zimą sprawdzą się bombki i ozdoby choinkowe, jesienią z kolei drewniane figurki leśnych zwierzątek, kolorowe liście lub girlandy z żołędzi, rajskich jabłuszek i kasztanów.

 

Okno pełne kwiatów

 

Ze względu na dostęp do światła parapety okienne sprawdzają się jako miejsce na rośliny doniczkowe. W przypadku szerokiego parapetu w kamienicy można pozwolić sobie na stworzenie piętrowego kwietnika, na którym staną różne kwiaty. Dzięki nim okno wypełni się zielenią, która pozytywnie wpływa na samopoczucie i pomaga zrelaksować się w domowym zaciszu. Ponadto rośliny doniczkowe pomagają oczyszczać powietrze i produkują tlen, który pomaga zachować domownikom wysoki poziom koncentracji przez cały dzień.

 

Minimalistyczne okno bez dekoracji? Czemu nie!

 

Duże okno w kamienicy jest piękne samo w sobie. W wielu mieszkaniach nie potrzebuje ono żadnych dekoracji, by stanowić ozdobę wnętrza. W salonie można pozwolić sobie na rezygnację z wszelkich ozdób i odsłonięcie okna. Dzięki temu wnętrze będzie jeszcze lepiej doświetlone, a pomieszczenie wyda się przestronniejsze. Do okna można przysunąć kanapę dla gości lub ustawić przy nim duży, jadalniany stół, przy którym zmieści się cała rodzina. W ten sposób wykorzysta się cały potencjał wnętrza i stworzy minimalistyczną, lecz elegancką aranżację.

Oceń artykuł: 5 pomysłów na aranżację wysokiego okna w kamienicy
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy