Wnętrze i OgródBudowa domu od czego zacząć?

Budowa domu od czego zacząć?

Przez Redakcja

Podejmując decyzję o budowie domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, może to być dość trudne zadanie. Na szczęście są pewne kroki, które możesz podjąć, aby proces ten przebiegł gładko.

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jest określenie budżetu, na który możesz sobie pozwolić. Choć może to być trochę trudne, ważne jest, aby mieć solidne pojęcie o tym, ile możesz wydać. Pomoże Ci w tym niezależny doradca finansowy. Będziesz chciał utrzymać koszty na niskim poziomie, a jednocześnie mieć pewność, że otrzymujesz jakość, na którą zasługujesz. Dobry budżet powinien uwzględniać wszystko, począwszy od ceny ziemi, poprzez koszt materiałów budowlanych, a skończywszy na wyposażeniu wnętrz.

Po określeniu budżetu czas zacząć szukać możliwości. Do wyboru powinieneś mieć specjalistów budowlanych, projektantów i architektów. Zrozumienie różnych rodzajów budownictwa pomoże Ci podjąć bardziej świadomą decyzję. Branża budowlana jest konkurencyjna, więc możesz zaoszczędzić pieniądze, pracując z własnym generalnym wykonawcą.

Inną rzeczą, o której warto pomyśleć, jest wartość przy odsprzedaży. Na przykład, jeśli planujesz wkrótce sprzedać swój dom, będziesz chciał się upewnić, że nie marnujesz pieniędzy na elementy, które będziesz musiał wymienić. Nie chcesz też popełnić kosztownego błędu w projekcie, np. postawić basenu na podwórku lub zbytnio zindywidualizować wystrój wnętrza. Może to mieć negatywny wpływ na wartość odsprzedaży Twojego nowego domu.

Na koniec warto ustalić, jak długo planujesz zostać w domu. To pozwoli Ci ustalić datę zakończenia budowy. Pamiętaj, że niektóre domy można wykończyć w mniej niż rok, a inne mogą zająć nawet dwa lata. Przed podjęciem decyzji weź pod uwagę swój budżet, potrzeby swojej rodziny i długość pobytu.

Niektórzy właściciele domów decydują się wykonać większość prac samodzielnie. Inni zatrudniają generalnego wykonawcę. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, przygotuj się na poświęcenie temu procesowi dużej ilości czasu i energii.

Zanim zaczniesz, powinieneś sprawdzić przepisy dotyczące pozwoleń na budowę i zagospodarowania przestrzennego. Twój samorząd będzie miał listę wymagań dotyczących budowy domu. Musisz też uzyskać wstępną zgodę na kredyt budowlany. Wiele banków chętnie wstępnie zakwalifikuje Cię do tego typu kredytu.

W procesie budowy domu „trzy F” oznaczają szkielet, fundamenty i stopy. Dobrze jest też zatrudnić geodetę lub architekta, który określi, co możesz legalnie postawić na swojej posesji. Tego typu projekty wymagają wielu pozwoleń, więc dobrze jest umieścić swoje nazwisko na liście wykwalifikowanych budowniczych.

Gdy będziesz gotowy do rozpoczęcia procesu budowy domu, musisz zdecydować, gdzie będziesz budować, jak duży będzie budynek i jakie będzie miał funkcje. Najlepiej, jeśli przed rozpoczęciem budowy będziesz miał jasny obraz swojego budżetu, planów i celów.

Oceń artykuł: Budowa domu od czego zacząć?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy