Wnętrze i OgródCzemu lubczyk żółknie?

Czemu lubczyk żółknie?

Przez Redakcja

Jeśli chcesz uprawiać lubczyk w swoim ogrodzie, musisz upewnić się, że zapewniasz roślinie odpowiednie warunki. Zacznij od zasadzenia nasion w pojemniku lub w szklarni, pięć do sześciu tygodni przed ostatnim dniem mrozu w Twojej okolicy. Kiedy rośliny dojrzeją, możesz przenieść je do ostatecznego miejsca uprawy.

Lovage to bylina zielna, która dobrze rośnie w glebie gliniastej. Jej liście są błyszczące i średnio- lub ciemnozielone. Wiosną wytwarza grona drobnych żółtych kwiatów. Kwiaty te pojawiają się w kulistych baldachach nad liśćmi. Po kilku tygodniach roślina wypuszcza drugi pęd nowych liści.

Krzewy lubczyku są bardzo duże i mogą osiągać wysokość 6 stóp lub więcej. To czyni je dobrym dodatkiem do krajobrazu. Potrzebują jednak dużo miejsca do wzrostu. Mogą być również uprawiane w pomieszczeniach zamkniętych, pod warunkiem, że będą przechowywane w ciepłym środowisku. Aby zapewnić im dobry rozwój, powinieneś regularnie nawozić i podlewać roślinę.

Lovage można uprawiać z nasion lub przez podział korzeni. Obie metody są skuteczne i mogą dać mnóstwo liści dla Twojego domu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, lubczyk powinien być posadzony w głębokim pojemniku, z zachowaniem co najmniej dwóch stóp odstępu między roślinami. Lubczyk wymaga też dużo słońca.

W przypadku uprawy lubczyku powinieneś wiedzieć, że nie jest on szczególnie podatny na choroby i szkodniki. Jest też znany z szybkiego wzrostu. Na szczęście oznacza to, że lubczyk jest jednym z najbardziej bezproblemowych ziół, jakie możesz uprawiać.

Kiedy chcesz zebrać lubczyk, uważaj, żeby nie przesadzić z jego zbiorem. Zbyt duża ilość liści może zaszkodzić roślinie, a możesz temu zapobiec, przycinając ją w środku sezonu wegetacyjnego. Przycinanie lubczyku powoduje, że roślina bardziej się rozgałęzia i ma więcej liści.

Jeśli chodzi o uprawę lubczyku z nasion, możesz je kupić w lokalnej szkółce lub centrum ogrodniczym. Możesz też wysiać je bezpośrednio do ziemi wczesną jesienią. Pamiętaj, aby zasadzić je w dobrze przepuszczalnej i bogatej glebie.

Lubczyk najlepiej rośnie w glebie o pH 6,5. Zasadź nasiona na głębokość co najmniej pół cala i przykryj je piaskiem. Po kilku tygodniach wykiełkują.

Mimo że lubczyk nie jest dotknięty większością chorób roślin, jest podatny na działanie miniarek. Owady te drążą tunele przez błony liściowe, dzięki czemu mogą wysysać z nich sok. Objawy porażenia to żółtobrązowe plamy i zahamowanie wzrostu. Na szczęście, jeśli uda Ci się zidentyfikować tego szkodnika, możesz zwalczyć problem stosując olej neem lub organiczne środki owadobójcze.

Przez cały cykl życia lubczyk może być używany do produkcji olejków eterycznych, nalewek i octów. Jest też powszechnie stosowany jako dekoracja do potraw. Oprócz tego, że jest jadalną przyprawą, lubczyk może być suszony lub mrożony.

Oceń artykuł: Czemu lubczyk żółknie?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy