ZdrowieJak szybko obniżyć ciśnienie?

Jak szybko obniżyć ciśnienie?

Przez Redakcja

Jeśli szukasz sposobów na obniżenie ciśnienia krwi, to masz szczęście. Istnieje wiele metod, które możesz wykorzystać, aby szybko je obniżyć. Niektóre z nich to leki ziołowe, ograniczenie sodu i ograniczenie przetworzonej żywności. Ponadto powinieneś spróbować włączyć do swojej codziennej rutyny ćwiczenia i dobrą dietę.

Kofeina

Kofeina jest składnikiem wielu napojów, w tym kawy i herbaty. Jej stymulujące działanie zostało zbadane pod kątem korzyści zdrowotnych, chociaż jej wpływ na długotrwałe ciśnienie krwi nie jest dobrze poznany.

Z tego powodu zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania kofeiny. Jeśli lekarz uzna, że jesteś w grupie ryzyka, możesz ograniczyć spożycie kofeiny do kilku filiżanek kawy dziennie.

Jednakże wykazano, że nawet picie jednej filiżanki kawy dziennie zmniejsza ryzyko ataku serca. W rzeczywistości napój zawierający kofeinę może również obniżyć ryzyko śmierci z powodu choroby serca.

Regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści. Obejmują one utrzymanie zdrowej wagi, kontrolowanie stresu oraz wzmocnienie serca i mięśni. Może też zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Regularna aktywność fizyczna jest szczególnie ważna dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. W rzeczywistości może je obniżyć nawet o trzy do sześciu milimetrów rtęci (mm Hg).

Ćwiczenia pomagają zwiększyć przepływ krwi do tętnic, co zmniejsza siłę, z jaką krew na nie oddziałuje. Poprawia też przepływ krwi przez mniejsze naczynia otaczające serce. Prowadzi to do większej elastyczności małych naczyń, co oznacza lepsze krążenie.

Zmniejszenie ilości przetworzonej żywności

Zmniejszenie ilości przetworzonej żywności może być świetnym sposobem na szybkie obniżenie ciśnienia krwi. Ten rodzaj żywności obejmuje produkty takie jak owoce w puszkach, owoce mrożone, warzywa, sosy i inne. Wadą jest to, że może zawierać duże ilości soli, cukru lub innych dodatków. Idealnie byłoby, gdybyś jadł żywność przetworzoną w minimalnym stopniu, ale nadal możesz włączyć do swojej diety niektóre produkty przetworzone.

Jeśli próbujesz ograniczyć ilość żywności przetworzonej, powinieneś najpierw zrobić listę wszystkich produktów, które już spożywasz. Od tego momentu zależy, czy znajdziesz sposób, by uczynić swoje posiłki zdrowszymi. Nie zawsze łatwo jest zastąpić wszystkie rzeczy, które jesz, ale możesz wykorzystać składniki w swojej kuchni, aby uczynić je bardziej odżywczymi.

Ograniczyć sód

Jeśli chcesz szybko obniżyć ciśnienie krwi, musisz zacząć ograniczać sód w swojej diecie. Większość Amerykanów spożywa dużo sodu i może on powodować wiele problemów zdrowotnych. Na przykład zbyt duża ilość sodu może powodować zatrzymywanie płynów, co może prowadzić do obrzęku nóg i innych problemów zdrowotnych.

Wiele codziennych produktów spożywczych zawiera sól. Aby wiedzieć, ile sodu spożywasz, czytaj etykiety produktów spożywczych. Możesz również skonsultować się z dietetykiem, aby dowiedzieć się, jak czytać etykiety.

Amerykańskie Stowarzyszenie Serca zaleca, aby dorośli ograniczyli spożycie sodu do mniej niż 2300 miligramów dziennie. Osoby młodsze powinny ograniczyć spożycie sodu do 1500 miligramów dziennie.

Leki ziołowe

Szukając sposobów na obniżenie ciśnienia krwi, masz do dyspozycji wiele opcji. Możesz spróbować kombinacji leków lub wprowadzić zmiany w diecie i stylu życia. Jednak przed wprowadzeniem jakiejkolwiek nowej metody leczenia warto skonsultować się z lekarzem.

Pośród wielu środków zaradczych, ziołolecznictwo jest jednym z najczęściej stosowanych. Niektóre z bardziej znanych ziół mogą być skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi.

Jednakże istnieją pewne minusy stosowania leków ziołowych, w tym potencjalnie niebezpieczne efekty uboczne. Ponadto nie są one zatwierdzone przez FDA i dlatego mają mniejszy nadzór. Ważne jest, aby lekarze zajmujący się leczeniem nadciśnienia kontrolowali stosowanie tego typu środków przez swoich pacjentów.

Witaminy i minerały

Wysokie ciśnienie krwi jest poważnym problemem zdrowotnym i szacuje się, że cierpi na nie prawie jedna trzecia dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Na szczęście istnieje kilka sposobów na jego obniżenie. Niektóre z tych metod to zmiana diety, ćwiczenia fizyczne i redukcja stresu. Istnieją jednak również suplementy, które możesz przyjmować, aby kontrolować ciśnienie krwi.

Jedną z najlepszych witamin i minerałów obniżających ciśnienie krwi jest witamina D. Może ona zmniejszyć ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi poprzez poprawę funkcjonowania śródbłonka, czyli wyściółki naczyń krwionośnych. Ponadto może ona zwiększać produkcję tlenku azotu, cząsteczki sygnałowej, która pomaga rozluźnić naczynia krwionośne.

Oceń artykuł: Jak szybko obniżyć ciśnienie?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy