ZdrowieJak podnieść niski puls?

Jak podnieść niski puls?

Przez Redakcja

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak podnieść niski puls, nie jesteś sam. Ten stan jest powszechny i wiele osób doświadcza go w wyniku wysokiego ciśnienia krwi, niedoboru tlenu i niedoczynności tarczycy. Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby złagodzić ten dyskomfort.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonu tarczycy. Powoduje to spadek metabolizmu i może wpływać na rytm serca. Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do wielu zagrażających życiu komplikacji.

Niedoczynność tarczycy może powodować problemy z sercem, w tym sztywność mięśnia sercowego, opóźnione przewodzenie bodźców elektrycznych w sercu i zagrażającą życiu arytmię komorową. Może również podnosić ciśnienie krwi.

Kiedy Twój lekarz stwierdzi, że masz niedoczynność tarczycy, może zalecić leczenie. Prawdopodobnie będziesz musiał przyjmować hormonalną terapię zastępczą przez kilka miesięcy. Po zakończeniu leczenia nie powinieneś odczuwać już żadnych objawów. Powinieneś jednak odbywać regularne wizyty kontrolne.

Przyczyny niedoczynności tarczycy obejmują zaburzenia autoimmunologiczne, operacje tarczycy lub radioterapię. Niektóre leki również mogą się do tego przyczynić. Do leków tych może należeć lit, stosowany w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych.

Twój lekarz zapyta o wszelkie dolegliwości zdrowotne, na które cierpiałeś w przeszłości. Prawdopodobnie przeprowadzi także badanie fizykalne. Badanie przedmiotowe może wykazać, że masz tętno i tarczycę.

Dobór tlenu

Jeśli masz niski puls z powodu niedoboru tlenu, powinieneś natychmiast udać się na pogotowie. Hipoksemia może bowiem zagrażać życiu. Objawy to duszności, dezorientacja, niebieskawa skóra, paznokcie i usta. Objawy mogą wystąpić już po kilku minutach od całkowitego pozbawienia tlenu. Mogą jednak wystąpić również wtedy, gdy poziom tlenu jest obniżany przez dłuższy czas. Niektórzy ludzie są w stanie przeżyć epizod niedotlenienia, ale doświadczają jego skutków przez całe życie.

Tlen jest niezbędny do funkcjonowania serca i mózgu. Jeśli nie będziesz miał go wystarczająco dużo, twoje serce i mózg ulegną uszkodzeniu i umrą. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca.

Niektóre stany chorobowe mogą zwiększyć ryzyko niskiego poziomu tlenu we krwi. Na przykład choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mogą blokować przepływ powietrza w płucach.

W walce z hipoksją może pomóc wiele metod leczenia. Należą do nich koncentratory tlenu, tlenoterapia lub stosowanie tlenu uzupełniającego. Jednak te metody mogą nie być skuteczne u wszystkich osób z hipoksją.

Wysokie ciśnienie krwi

Niski puls i wysokie ciśnienie krwi mogą być oznaką poważniejszego problemu. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do uszkodzenia mózgu, udaru lub zatrzymania akcji serca. Ważne jest, aby omówić to z lekarzem.

Leki takie jak beta-blokery, blokery kanału wapniowego i niedihydropirydynowe blokery kanału wapniowego są znane z tego, że powodują niski puls. Często jednak jest to tylko efekt uboczny tego typu leków.

Niski puls i wysokie ciśnienie krwi mogą być również spowodowane innymi stanami. Jednym z przykładów jest traumatyczny uraz mózgu. Ten rodzaj urazu mózgu może zwiększyć ryzyko wystąpienia niskiego pulsu i wysokiego ciśnienia krwi, ponieważ może wywołać odruch Cushinga.

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do problemów z sercem i nerkami, dlatego ważne jest, aby zająć się tymi problemami. Twój lekarz może ocenić sytuację i zalecić plan leczenia.

Siedzący tryb życia, uraz, choroba lub inne komplikacje mogą również prowadzić do niskiego pulsu i wysokiego ciśnienia krwi. Wspierająca rodzina i przyjaciel mogą pomóc Ci rozpocząć rutynowy program ćwiczeń, aby poprawić Twój stan.

Anoreksja

Jednym z wielu powikłań anoreksji jest niewydolność serca. Niewydolność serca wpływa na mięsień sercowy i krew. Oznacza to, że serce nie może prawidłowo pompować krwi. Kiedy serce nie może prawidłowo pompować krwi, nerki przestają pracować, a wątroba nie może wykonywać swoich normalnych funkcji. Osoby cierpiące na niewydolność serca mogą doświadczać obrzęków ciała i gromadzić płyny.

Niektóre osoby cierpiące na anoreksję mogą również rozwinąć bradykardię, czyli nieprawidłowo niską częstość akcji serca. Bradykardia jest zwykle poniżej 60 uderzeń na minutę. Zazwyczaj jest to objaw odwodnienia lub braku równowagi elektrolitowej. Osoba z bradykardią może zemdleć lub mieć obniżone ciśnienie krwi.

Jeśli masz bradykardię, powinieneś udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy nie trzeba wszczepić rozrusznika serca. Możesz też zastosować leki, które podniosą Twój puls. Jeśli jednak masz bradykardię, musisz być ściśle monitorowany i hospitalizowany w celu leczenia.

Anoreksja może również spowodować hipotensję, czyli niskie ciśnienie krwi. Niedociśnienie jest niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do udaru i ataku serca.

Oceń artykuł: Jak podnieść niski puls?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy