Jednym z największych lęków każdego blogera kosmetycznego lub fryzjera jest konieczność poradzenia sobie z łupieżem. Łupież może być bardzo nieatrakcyjny i może prowadzić do wielu kłopotów. Istnieje kilka wspaniałych naturalnych środków, które pomogą pozbyć się łupieżu i nie musisz poświęcać wiele czasu, pieniędzy ani wysiłku, żeby je zastosować.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy to popularny składnik kosmetyków. Robi się go z fermentowanych jabłek i drożdży. Ocet ma właściwości przeciwgrzybiczne i oczyszczające. Dzięki temu zwalcza bakterie i oczyszcza skórę głowy z nagromadzonych substancji. Możesz stosować ocet jabłkowy na skórę głowy przed umyciem głowy.
Nie tylko świetnie nadaje się do pozbycia się łupieżu, ale może też poprawić stan twoich włosów. Ocet jabłkowy może pomóc wzmocnić włosy, zmniejszyć ilość płatków i promować zdrową skórę głowy.
Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania octu jabłkowego. Ocet zawiera bowiem kwasy. Niektóre z nich mogą uszkodzić skórę głowy. Dlatego zawsze należy go rozcieńczyć przed zastosowaniem na skórę głowy.
Ocet jabłkowy można stosować na skórę głowy lub używać go jako płukanki. Wykazano, że taka płukanka poprawia strukturę włosów, nadaje połysk matowym włosom i utrzymuje skórę głowy czystą i wolną od osadów.
Sok z neem
Jeśli masz łupież, możesz zastosować naturalne lekarstwo, używając soku z neem. Neem zawiera niezbędne składniki odżywcze, takie jak witamina E i przeciwutleniacze, które są bardzo korzystne dla Twoich włosów i skóry. Właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i antybakteryjne neem pomagają zwalczać łupież i inne problemy skóry głowy.
Roślina ta jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej ze względu na swoje właściwości lecznicze i terapeutyczne. Zawiera duże stężenie antyoksydantów, kwasów tłuszczowych i witamin. Ponadto neem ma właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają łupież i inne problemy z suchą skórą głowy.
Neem jest stosowany w leczeniu różnych chorób skóry, w tym egzemy i łuszczycy. Stosowany na włosy wspomaga wzrost zdrowych i mocnych włosów. Ponadto neem pomaga utrzymać równowagę pH skóry głowy, co jest ważne dla zachowania zdrowych włosów.
Najlepszym sposobem stosowania soku z neem jest jego codzienne picie. Szczególnie zaleca się jego spożywanie wczesnym rankiem.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego jest skutecznym środkiem przeciwgrzybicznym, który pomoże Ci wyeliminować łupież. Jest to olejek eteryczny pochodzący z australijskiej rośliny Melaleuca alternifolia. Oprócz właściwości przeciwgrzybiczych jest także naturalnym środkiem nawilżającym i odżywczym.
Olejek z drzewa herbacianego może być dodawany do szamponu w celu leczenia łupieżu. Nie należy go jednak nigdy stosować do oczu ani ust. Niektórzy ludzie mają alergię na olejek z drzewa herbacianego, dlatego przed użyciem należy go przetestować. Jeśli masz silną wysypkę, lepiej zasięgnij porady lekarza.
Możesz znaleźć gotowe szampony na łupież, które zawierają 5% olejku z drzewa herbacianego. Możesz też zrobić swój własny. Najpierw musisz połączyć kilka kropli olejku z drzewa herbacianego z sokiem z cytryny. Nałóż go na skórę głowy i delikatnie wmasuj. Pozostaw na skórze przez 5-8 minut. Po tym czasie spłucz ciepłą wodą.
Na łupież dostępne są też inne produkty, takie jak mydła i lotiony. Mówi się, że są one skuteczne w eliminowaniu suchej, swędzącej skóry, która towarzyszy łupieżowi.
Nasiona kozieradki
Nasiona kozieradki są często stosowane jako domowy sposób leczenia łupieżu. Są one bogate w białko, żelazo i antyoksydanty. Pomaga to cebulkom włosów rosnąć i wzmacniać się. Łagodzą też swędzenie i odblokowują pory.
Jeśli chcesz pozbyć się łupieżu, możesz nałożyć na skórę głowy pastę z nasion kozieradki. Pastę można spłukać szamponem, aby usunąć zanieczyszczenia i oczyścić skórę głowy. Wyciągi z nasion pomagają stymulować wzrost włosów i zmniejszają ryzyko wystąpienia łupieżu.
Alternatywnie możesz masować włosy olejkiem z kozieradki. Nasiona kozieradki są bogate w białko, które jest niezbędne dla zdrowych włosów. Ponadto kozieradka zawiera kwas nikotynowy, który ma właściwości podobne do estrogenów.
Methi to kolejny świetny składnik do walki z łupieżem. To zioło odżywia włosy od wewnątrz, sprawia, że są błyszczące i nie puszą się. Kontroluje też nadmierne wydzielanie sebum, które może prowadzić do łupieżu. Jeśli zmieszasz methi z oliwą z oliwek, możesz stosować je jako regularny zabieg na włosy.