ZdrowieCzego nie mówić osobie z depresją?

Czego nie mówić osobie z depresją?

Przez Redakcja

Jeśli masz członka rodziny, przyjaciela lub partnera, który cierpi na depresję, prawdopodobnie znasz przynajmniej kilka rzeczy, których nie chciałbyś mu powiedzieć. Niektóre z nich to powiedzenie im, żeby nie myśleli o przeszłości, przestali porównywać się z innymi, przestali być smutni, przestali się złościć lub przestali się obwiniać za swój smutek.

Odrzucanie uczuć depresyjnych

Jeśli chodzi o odrzucanie uczuć depresyjnych, każdy z nas ma swoje własne cechy. Istnieją jednak pewne sprawdzone i prawdziwe wskazówki dla tych, którzy chcą pomóc swoim bliskim w potrzebie. Oto kilka z nich.

Poważne pytanie brzmi: kto jest twoim celem? Niektórzy ludzie mogą czuć się nieco niezręcznie, rozmawiając o swoim zdrowiu psychicznym, więc mogą zwrócić się o radę do członka rodziny, przyjaciela lub kolegi. Może to być dobra lub zła rzecz. W zależności od okoliczności przyjaciel lub ukochana osoba może nie być zbyt przychylna. W ich interesie może być unikanie sytuacji.

Najlepszym sposobem na zachęcenie osoby z depresją do rozmowy jest zadanie kilku pytań. Następnie usiądź i poczekaj chwilę. Osoby z depresją mają ograniczone możliwości radzenia sobie ze stresem i mogą łatwo dać się przytłoczyć drobnymi przykrościami. Poświęcenie czasu na wysłuchanie ich obaw może sprawić, że poczują się bardziej docenieni.

Porównania

Jeśli doświadczasz depresji, możesz chcieć uniknąć porównań. Możesz nie czuć się bezpiecznie, rozmawiając o swoich uczuciach z innymi, i możesz nie szukać pomocy. Jednak porównania są ważną częścią nauki i rozwoju. Mogą pomóc Ci dowiedzieć się więcej o sobie i o tym, czego chcesz w życiu.

Jest wiele sposobów dokonywania porównań. Niektórzy ludzie są bardziej zainteresowani porównaniami w górę. Inni są bardziej zainteresowani porównaniami w dół. Niezależnie od tego, jaki rodzaj porównań stosujesz, ważne jest, żebyś był wdzięczny za to, co masz. Kiedy porównujesz, przypomnij sobie, że osoba, która cię ocenia, przeszła przez wiele gorszych rzeczy.

Łatwo jest wpaść w pułapkę porównywania się do kogoś, kto jest szczęśliwszy od ciebie. Jednak nie zawsze jest to konieczne. Zamiast tego może to być świetny sposób, żeby zobaczyć, gdzie trzeba się poprawić.

Obwinianie ich za to, że cię zasmucają

Mimo że nie byłeś w stanie wyleczyć swojej ukochanej osoby, najlepszą rzeczą, jaką możesz dla niej zrobić, jest bycie wspierającym. Utrzymywanie kontaktu jest koniecznością, a wysłanie wiadomości tekstowej może w krótkim czasie zrobić wielką różnicę. Powinieneś też wygospodarować trochę czasu, żeby posłuchać, jak mówi, a jeśli będziesz miał szczęście, pozwoli Ci czytać w myślach. Nie każdy ma tyle cierpliwości, żeby być przy nim przez dłuższy czas, ale kilka minut słuchania może zdziałać cuda dla zdrowia osoby cierpiącej na depresję.

Aby pomóc ukochanej osobie wejść na właściwą drogę, spróbuj dowiedzieć się czegoś o jej specyficznej depresji. Dowiedzenie się więcej o tym, jak do tego doszło, może doprowadzić do opracowania bardziej skutecznego planu leczenia. Najlepszym źródłem tego typu informacji jest terapeuta lub pracownik socjalny, ale kilka szybkich pytań zadanych członkowi rodziny lub innej osobie może być wszystkim, co pomoże mu przetrwać ten trudny czas.

Porada to nie to samo, co prośba o pomoc

Jeśli masz bliską osobę z depresją, możesz się martwić, jak udzielić jej właściwej rady. Nie chcesz sprawiać kłopotu, ale też nie chcesz, żeby osoba ta czuła się nie wysłuchana.

W wielu przypadkach osoby z depresją mogą nie mieć jasnego powodu, dlaczego czują się tak, jak się czują. Mogą nie potrafić wyobrazić sobie przyszłości lub nie być pewni, czy są w stanie zapomnieć o przeszłości.

Kuszące może być próbowanie pomocy poprzez wskazywanie dobrych rzeczy w życiu danej osoby. Może to jednak pogorszyć sytuację. Zamiast tego skup się na uczuciach tej osoby.

Często osoby z depresją wstydzą się tego, jak się czują. Martwią się, że inni będą ich oceniać lub że przestaną ich kochać. Zamiast wywierać presję na tę osobę, postaraj się okazać jej współczucie i empatię.

Oceń artykuł: Czego nie mówić osobie z depresją?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy