Biedronka to owad, który pochodzi z wielu krajów świata. Należą do nich Argentyna, Australia, Brazylia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i inne. Są to małe owady, które najczęściej są czerwone, różowe lub fioletowe. Można je znaleźć w domach, budynkach i innych konstrukcjach. Są głównie drapieżnikami, atakują mszyce i inne owady o miękkich ściankach. Powszechną metodą ataku jest skrobanie skóry.
Symbolizm
Dolina biedronki od dawna kojarzy się ze szczęściem, a jej symboliczne znaczenie obejmuje wiele kultur. Jest symbolem obfitości, magii i szczęścia. Ma też zdolność pokazywania Ci, co wszechświat chce Ci powiedzieć.
Babki potrafią o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać. Widzą świat z powietrza lepiej niż większość ludzi, potrafią też trzymać się blisko ziemi.
Jednym z najciekawszych aspektów biedronki jest sposób, w jaki się przekształca. Na początku jest brzydką larwą, ale po osiągnięciu dojrzałości staje się uroczym stworzeniem. Te małe żuczki mogą poruszać się we własnym tempie i nawet wybierają miejsce, w którym chcą naładować swoje baterie.
Drobronki są również znanym symbolem zjawisk nadprzyrodzonych. Kiedy biedronka Cię dotknie, może to symbolizować wszystko, od uzdrowienia po związek miłosny.
Żeruje na mszycach i innych owadach o miękkich ścianach
Biedronki to owady, które żywią się owadami o miękkich ścianach, takimi jak mszyce i inne szkodniki. Są drapieżnikami, które bardzo skutecznie zwalczają populacje mszyc.
Jedna dorosła biedronka może zjeść do 5000 mszyc w ciągu swojego życia. Niektóre gatunki wytwarzają bezskrzydłe pokolenia wiosną i latem, inne zimują w postaci jaj.
Dorosłe biedronki są znane przede wszystkim ze swojej zdolności do pożerania mszyc. Są jednak skuteczne także w walce z wieloma innymi szkodnikami, w tym wciornastkami, roztoczami i innymi owadami o miękkich ciałach.
Kiedy zaczynają składać jaja, są one składane w skupiskach na liściach. W zależności od gatunku, samice mogą składać zaledwie 10 lub aż 50 jaj dziennie. Jajka mają kształt piłki nożnej i pomarańczowy kolor.
Kiedy jaja się wyklują, larwy biedronek zaczynają się odżywiać. Po kilku dniach larwy zaczynają rosnąć i przepoczwarzają się. Po około miesiącu larwy staną się dorosłymi biedronkami.
Ugryzienie przez skrobanie skóry
Dziewczynki nie przenoszą chorób, ale mogą wywoływać reakcje alergiczne. Wiadomo, że gryzą i drapią, ale nie są niebezpieczne dla ludzi.
Kiedy biedronka gryzie, nie przebija ani nie żądli. Biedronka może jednak wydzielać obrzydliwie pachnący płyn, który pozostawia plamę na powierzchni skóry. Zapach ten nie jest trujący.
Poza wywoływaniem reakcji alergicznych, biedronka azjatycka może być również szkodliwa dla psów. Przyczepia się do pyska psa i pozostawia na jego żołądku cuchnącą substancję.
Ukąszenie przez chrząszcza azjatyckiego może spowodować zaczerwienienie, swędzenie i pokrzywkę. W zależności od stopnia nasilenia wysypki, ukąszenie może być bolesne. Jest to spowodowane grzybem, który chrząszcz przenosi w swojej ślinie.
Niektórzy ludzie zgłaszają łagodną reakcję alergiczną na ukąszenie biedronki azjatyckiej. Nie odnotowano przypadku, żeby biedronka zjadła człowieka, ale ukąszenie może spowodować miejscowe podrażnienie i opuchliznę warg i oczu.
Przebywają w domach i budynkach w USA
Szkodniki w domach i budynkach mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia Twojego i Twojej rodziny. Mogą roznosić choroby poprzez odchody, ślinę, pchły, roztocza i kleszcze. Możesz być również narażony na kontakt z alergenami w swoim domu. Substancje te mogą wywoływać ataki astmy u osób, które są na nie wrażliwe.
Najczęściej spotykane szkodniki w domach to karaluchy i gryzonie. Gryzonie przyciągają przede wszystkim ciemne, wilgotne miejsca. Szczury i myszy mogą roznosić choroby poprzez mocz, odchody i ślinę. Ponadto karaluchy mogą zanieczyszczać żywność. Karaluchy mogą też wydzielać nieprzyjemny zapach, który jest bardzo obraźliwy dla większości ludzi.
Zgodnie z American Housing Survey, karaluchy i gryzonie są obecne w 14,2% mieszkań w USA. Wśród tych gospodarstw domowych, występowanie karaluchów jest wyższe w kuchniach i łazienkach.