ZdrowieBadanie CRP - co to?

Badanie CRP – co to?

Przez Redakcja

Test CRP lub test CRPS to specjalistyczne badanie krwi, które służy do pomiaru poziomu pewnej substancji we krwi. Można go wykorzystać do pomiaru stanu zapalnego w organizmie, ale wynik nie pozwala określić dokładnej przyczyny zapalenia. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci, którzy mają wyższy poziom CRP, są bardziej narażeni na rozwój chorób układu krążenia. Ponadto kobiety w ciąży mogą mieć wysoki poziom CRP.

Wyniki testu CRP nie mogą wskazać przyczyny stanu zapalnego

Test białka C-reaktywnego (CRP) jest ważnym narzędziem pomagającym lekarzom określić, czy występuje infekcja. Może być również wykorzystane do określenia skuteczności leków przeciwzapalnych.

Wysoki poziom CRP jest związany z wieloma różnymi infekcjami. Infekcje, które powodują wysoki poziom CRP, to między innymi sepsa, stan zagrażający życiu. Inne infekcje, które mogą powodować wysoki poziom CRP to infekcje dróg moczowych, zapalenie płuc i niektóre nowotwory.

Podczas infekcji organizm uwalnia cytokiny, rodzaj białka, które wywołuje stan zapalny. Niektóre rodzaje cytokin, w tym interleukina-6, są produkowane w odpowiedzi na infekcje bakteryjne lub wirusowe. Badanie CRP nie może określić dokładnego miejsca zapalenia, ale może wskazać, czy zapalenie jest ostre.

Kilka chorób autoimmunologicznych również może wywołać zapalenie. Przykładem są toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów. Objawy tych chorób obejmują obrzęk, zaczerwienienie i ból.

Jeśli objawy wydają się być wynikiem infekcji reumatoidalnego zapalenia stawów, lekarz może zlecić badanie CRP. Jednak badanie krwi nie zawsze jest konieczne do zdiagnozowania choroby.

Wysoki poziom CRP może wskazywać na chorobę podstawową lub zwiększone ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej

CRP, czyli białko C-reaktywne, jest biomarkerem, który może być wykorzystywany do pomiaru ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej. Pomaga również w diagnozowaniu niektórych stanów zapalnych.

Badanie krwi jest szybkim i łatwym sposobem uzyskania informacji o ogólnym stanie zdrowia. W zależności od stanu zdrowia, możesz wykorzystać je do monitorowania leczenia lub wykrycia obecności poważnej infekcji.

Podczas przyjmowania leków ważne jest, aby znać swój poziom CRP. Twój lekarz może pomóc Ci zrozumieć wyniki i zaproponować opcje leczenia. Możesz również wykorzystać to badanie do monitorowania reakcji organizmu na leczenie stanów zapalnych.

Okazało się, że wysoki poziom CRP może zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Te dwie choroby są spowodowane przez miażdżycę, zaburzenie, w którym płytki cholesterolowe tworzą się na ścianach tętnic.

Wysoki poziom CRP może być związany z wieloma innymi stanami. W szczególności, im wyższy poziom CRP, tym większe szanse na demencję, raka płuc i raka jelita grubego.

Wysoki poziom CRP może wystąpić w ostatniej połowie ciąży

Istnieje związek między wysokim poziomem CRP w ostatniej połowie ciąży a ryzykiem przedwczesnego porodu. Przyczyna tego związku nie jest znana, ale może być spowodowana procesami zapalnymi w organizmie. Możliwe jest również, że jest to oznaka infekcji.

W wielu badaniach stwierdzono, że poziom CRP wynoszący 8 mg/l lub więcej jest związany z przedwczesnym porodem. Nie zaleca się jednak stosowania testu CRP jako badania przesiewowego u kobiet bez PUC.

Test CRP o wysokiej czułości może pomóc w określeniu ryzyka chorób serca. Jeśli poziom CRP u danej osoby jest wyższy niż 2 mg/l, oznacza to wyższe ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej.

Wysoki poziom CRP jest związany ze stanem przedrzucawkowym, cukrzycą ciążową i ogólnymi infekcjami matki. W niektórych przypadkach te stany można leczyć farmakologicznie. Podczas leczenia poziom CRP powinien się obniżyć.

Test CRP o wysokiej czułości może być przydatny do monitorowania leczenia. Test nie będzie w stanie zdiagnozować przyczyny wysokiego poziomu, ale pozwoli pracownikowi służby zdrowia zidentyfikować przyczynę. W zależności od wyników testu może być konieczne wykonanie dodatkowych badań.

Wysoki poziom CRP może być wyższy u kobiet, pacjentów stosujących hormonalną terapię zastępczą i osób z wysokim wskaźnikiem masy ciała

Białko C-reaktywne (CRP) jest białkiem produkowanym przez wątrobę w odpowiedzi na stan zapalny. Pomaga ono zorganizować obronę organizmu poprzez usuwanie nieprawidłowych komórek. Podwyższony poziom CRP jest jednak związany ze zmniejszeniem przeżywalności ogólnej. Wysoki poziom CRP może być spowodowany przez kilka czynników. W tym infekcje, poważne uszkodzenia tkanek i źle kontrolowane choroby autoimmunologiczne.

Ostatnie wytyczne dotyczące praktyki klinicznej zalecają stosowanie CRP jako narzędzia do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego. Badania wykazały, że wyższy poziom CRP wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych. Ogólnie rzecz biorąc, Centers for Disease Control i American Heart Association (CDC/AHA) zalecają do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego stężenie co najmniej 3 mg/dl.

W badaniu Dallas Heart Study oceniono związek między CRP a ryzykiem sercowo-naczyniowym w wieloetnicznej populacyjnej próbie probabilistycznej. Ponadto zbadano rozkład CRP w różnych grupach płci.

Podwyższony poziom CRP był związany ze zmniejszonym całkowitym przeżyciem u kobiet w wieku powyżej 57 lat. Były one również związane z mniejszym rozmiarem guza i dodatnimi węzłami chłonnymi. Wśród kobiet z guzami HER2 dodatnimi, podwyższony poziom CRP również wiązał się ze zmniejszeniem przeżycia całkowitego.

Oceń artykuł: Badanie CRP – co to?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy