ZdrowieRak jajnika - jakie miałyście objawy?

Rak jajnika – jakie miałyście objawy?

Przez Redakcja

Jeśli obawiasz się raka jajnika, musisz poznać jego oznaki i symptomy, aby dowiedzieć się, czy musisz natychmiast szukać pomocy medycznej. Najlepiej jest podjąć kroki, które uchronią przed tą chorobą Ciebie i tych, których kochasz. Jednym ze sposobów jest nauczenie się, jak jej unikać. W tym artykule omówimy niektóre z kluczowych czynników ryzyka, których musisz być świadoma.

Objawy

Objawy raka jajnika są zazwyczaj kombinacją objawów związanych z innymi schorzeniami. Należą do nich bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i bóle miednicy. Jeśli objawy są uporczywe lub nietypowe, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

W najwcześniejszym stadium raka jajnika wskaźnik przeżywalności wynosi 93%. Często przeprowadza się zabieg chirurgiczny, aby usunąć jak największą część raka. Leczenie może również obejmować radioterapię, która wykorzystuje promienie rentgenowskie do zniszczenia komórek rakowych.

Guz jajnika może być łagodny lub złośliwy. Guzy łagodne nie rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Natomiast guzy nowotworowe rosną szybko i atakują pobliskie tkanki.

Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka

Jest wiele czynników, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jajnika. Niektóre z tych czynników można zmienić. Innych jednak nie da się zmienić. Mają one jednak znaczący wpływ na szansę zachorowania na raka jajnika.

Ryzyko zachorowania na raka jajnika u kobiet zmienia się w zależności od ich wieku. Młodsze kobiety mają zwykle mniejsze ryzyko zachorowania niż starsze. Ryzyko zachorowania na raka jajnika jest wyższe u kobiet, u których w rodzinie występowały przypadki tej choroby.

Oprócz tych czynników istnieją również mutacje dziedziczne, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika. Te dziedziczne mutacje można znaleźć w genach BRCA1 i BRCA2. Posiadanie mutacji BRCA zwiększa szanse na rozwój raka jajnika.

Wzdęcia

Wzdęcia są częstym objawem raka jajnika. Może mu towarzyszyć ból, niestrawność i utrata apetytu. Jeśli odczuwasz którykolwiek z tych objawów, powinnaś umówić się na wizytę u lekarza.

Wzdęcia mają wiele różnych przyczyn. Niektóre osoby mają wzdęcia z powodu przyjmowanych leków lub spożywanych pokarmów. Inne przyczyny to gazy i zaparcia.

Wzdęcia mogą być również spowodowane przez guzy w brzuchu. Guzy te mogą powodować gromadzenie się płynu, co powoduje puchnięcie brzucha i uciskanie płuc. Płyn może być zakażony.

Jednym ze sposobów stwierdzenia, czy cierpisz na raka jajnika, jest poproszenie lekarza o sprawdzenie, czy nie masz innych objawów. Lekarz może być w stanie wyleczyć leżący u podstaw nowotwór, co może złagodzić objawy.

Ból

Jeśli masz objawy raka jajnika, powinnaś umówić się na wizytę u lekarza. Ważne jest bowiem, abyś została zbadana odpowiednio wcześnie, co pozwoli ci uzyskać dobre wyniki leczenia.

Objawy raka jajnika mogą obejmować bóle brzucha, wzdęcia, utratę apetytu i zaparcia. Może również powodować ucisk w miednicy.

Objawy raka jajnika mogą być trudne do zdiagnozowania. Mogą być niejasne i przypominać objawy innych chorób. Najczęstszym objawem prowadzącym do diagnozy są objawy żołądkowo-jelitowe.

Ból brzucha, ból miednicy i ból pleców są objawami raka jajnika. Jednak nie zawsze występują.

Objawy

Objawy to nagromadzenie płynu, które powstaje w jamie otrzewnej u chorych na raka. Stan ten jest powszechny w różnych rodzajach nowotworów złośliwych. Do objawów związanych z wodobrzuszem należą często: rozdęcie brzucha, brak łaknienia, niestrawność, duszność i zmęczenie. W zależności od rodzaju nowotworu, wodobrzusze można leczyć za pomocą dożylnej chemioterapii opartej na platynie.

Obecność wodobrzusza u pacjentów z nowotworem często wskazuje na istnienie przerzutów. Jest to objaw, który może powodować komplikacje dla pacjenta i wpływać na jakość jego życia. Poza tym, że powoduje gromadzenie się płynu w jamie otrzewnej, wodobrzusze może mieć znaczący wpływ na rokowanie pacjentek z rakiem jajnika.

Sonografia przezpochwowa

Sonografia przezpochwowa może być ważnym narzędziem w wykrywaniu raka jajnika. Jest to prosta procedura, która jest stosunkowo bezbolesna i łatwa do przeprowadzenia.

Macica, jajowody i jajniki są badane za pomocą ultradźwięków. Jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki nowotworu lub torbieli, radiolog może przeprowadzić dalsze badania. Głównym celem badań przesiewowych w kierunku raka jajnika za pomocą ultrasonografii przezpochwowej jest wykrycie guzów we wczesnym stadium. Ponieważ jest to często choroba nieuleczalna, wcześniejsze wykrycie może zwiększyć szansę na skuteczne leczenie. Istnieją jednak pewne ograniczenia tej technologii.

Transwaginalne badania ultrasonograficzne mogą nie być w stanie odróżnić łagodnych i nowotworowych mas jajnika. Większość guzów jajnika wykrytych za pomocą TVS nie jest nowotworowa.

Oceń artykuł: Rak jajnika – jakie miałyście objawy?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy