Terapia pijawkami może pomóc w wielu stanach chorobowych. Od zapobiegania zakrzepom krwi po leczenie zapalenia oczu – istnieje wiele zastosowań pijawek.
Historia terapii pijawkami
Terapia pijawkami to starożytny zabieg medyczny, który określa się jako unikalny sposób leczenia dolegliwości. Chociaż terapia pijawkami ma kilkutysiącletnią historię, we współczesnym społeczeństwie jest stosowana rzadziej. W XIX wieku była to szeroko praktykowana metoda leczenia u wielu amerykańskich lekarzy.
Medyczne zastosowanie pijawek pojawiło się ponownie na przełomie lat 70. i 80. Obecnie jest to powszechny zabieg stosowany przez chirurgów rekonstrukcyjnych.
W średniowieczu uważano, że chore ciało jest spowodowane nagromadzeniem zastoju krwi. Uważano również, że choroba jest wynikiem zaburzeń w układzie pokarmowym.
Przez cały XIX wiek lekarze praktykowali upuszczanie krwi przy użyciu pijawek. Podręcznik Sir Williama Oslera opublikowany w 1923 roku zalecał ten sposób leczenia ran.
Wykorzystanie pijawek w medycynie starożytnego Egiptu datuje się na 3500 lat temu. Egipscy lekarze używali pijawek do odsysania złej krwi i poprawy krążenia. Ostre infekcje, przewlekłe bóle głowy i miejscowe stany zapalne były jednymi z głównych wskazań do stosowania terapii pijawkami leczniczymi.
Terapia pijawkami leczniczymi na gonty
Terapia pijawkami leczniczymi na gonty jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu związanego z tą chorobą skóry. FDA zatwierdziła pijawki lekarskie w 2004 roku, a badania kliniczne wykazują 70-80% skuteczności.
Terapia pijawkami poprawia przepływ krwi i zmniejsza stan zapalny oraz nacisk na stawy. Pijawki lekarskie zawierają enzymy i środki antybakteryjne, które zwalczają choroby. Zapobiegają też krzepnięciu krwi. Może to być szczególnie pomocne dla osób zagrożonych amputacją kończyn.
Ślina pijawek zawiera substancje chemiczne, które umożliwiają tworzenie się nowych żył. Składniki te mogą również zmniejszać zatory żylne. Ponadto ślina pijawki zawiera hirudynę, substancję, która hamuje proces krzepnięcia krwi.
Gdy pacjent ma gontynę, układ odpornościowy organizmu jest osłabiony. Objawami są ból, gorączka i stan zapalny. Choroba może trwać tygodnie lub miesiące. Nieleczona może prowadzić do zakażenia bakteryjnego. Aby temu zapobiec, wielu pacjentów otrzymuje antybiotyki.
Medyczna terapia pijawką lekarską zapobiegająca zakrzepom krwi
Terapia pijawką lekarską jest stosowana w leczeniu różnych dolegliwości. Należą do nich zapalenie żył, zapalenie kości, żylaki i zakrzepica.
Główną zaletą stosowania terapii pijawkami jest ich zdolność do zapobiegania zakrzepom krwi. Pijawki działają poprzez wydzielanie białek, które rozrzedzają krew w organizmie.
Krzepy krwi mogą sprawiać pacjentom wiele kłopotów. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta, ale można je leczyć za pomocą prostej i niedrogiej procedury.
Pijawki lekarskie są hodowane na farmach, które specjalizują się w tego typu stworzeniach. Zwierzęta te są następnie wydawane przez apteki. Pijawki lekarskie mogą być również przepisywane przez lekarzy na różne dolegliwości.
W 2004 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła stosowanie pijawek lekarskich na różne dolegliwości. Niektóre osoby z amputacjami, chorobami serca i zaburzeniami krążenia mogą być kandydatami do terapii pijawkami.
Chociaż praktyka ta jest ogólnie bezpieczna, istnieje kilka wad. Na przykład niektórzy ludzie są uczuleni na ślinę tych zwierząt. Ponadto mogą one migrować do miejsc w ciele, które nie są przeznaczone do ich użycia. Dlatego właśnie terapię pijawkami najlepiej przeprowadzać w aptece.
Medyczna terapia pijawkami na zapalenie oka
Medyczna terapia pijawkami (MLT) jest metodą medycyny tradycyjnej stosowaną od tysięcy lat. Wykorzystanie pijawek w okulistyce i chirurgii rekonstrukcyjnej ożywiło stosowanie tej metody.
Starożytni Grecy, Mezopotamianie i Egipcjanie używali pijawek do leczenia wielu schorzeń, w tym hemoroidów i zapalenia oczu. Słoiki z pijawkami były często podawane jako pierwsza pomoc. Jednak większość europejskich lekarzy zrezygnowała z ich stosowania w XIX wieku.
Pijawki są obecnie stosowane przez niektórych lekarzy w leczeniu stanów zapalnych oczu, takich jak zapalenie powiek, obrzęk oczu i infekcje. Stanowią one naturalne lekarstwo na ból i ucisk spowodowany tymi problemami. Stosowanie pijawek lekarskich przynosi też kilka innych korzyści, takich jak obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, zmniejszenie miejscowego stanu zapalnego i zwiększenie przepływu krwi.
Jeden rodzaj pijawek, Hirudo medicinalis, został wpisany na listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych oraz Konwencji o Międzynarodowym Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem. Pijawki te zawierają ponad 100 bioaktywnych cząsteczek, z których wiele ma działanie przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe.