ZdrowieJakie są pierwsze objawy raka jelita grubego?

Jakie są pierwsze objawy raka jelita grubego?

Przez Redakcja

Jeśli uważasz, że możesz mieć raka jelita grubego, powinieneś znać jego objawy. Należą do nich: ból, anemia, utrata wagi i krew w stolcu. Znajomość tych objawów jest ważna, abyś mógł podjąć leczenie, zanim staną się one poważne.

Anemia

Anemia to poważny stan, który pojawia się, gdy organizmowi brakuje wystarczającej ilości czerwonych krwinek, aby przenosić wystarczającą ilość tlenu. Jest to szczególnie ważne, gdy masz raka. Rak może powodować anemię poprzez problemy ze szpikiem kostnym, wpływając na produkcję czerwonych krwinek lub zmniejszając liczbę zdrowych komórek szpiku kostnego. Najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy masz anemię, jest wykonanie pełnej morfologii krwi.

Większość chorych na raka również ma anemię. Badania wykazały, że pacjenci z anemią mają wyższy wskaźnik śmiertelności niż ci bez anemii. W leczeniu niedokrwistości u chorych na raka można stosować transfuzje krwi, a na niedokrwistość można przepisać suplementy witaminy B12.

Krew w stolcu

Jeśli zauważyłeś krew w stolcu, możesz chcieć pójść do lekarza. Istnieje wiele powodów, dla których możesz znaleźć krew w jelitach. Często jest to tylko drobny problem. Ale może też wskazywać na znacznie poważniejsze schorzenia.

Lekarz może wykonać badania laboratoryjne, aby ustalić przyczynę krwi w stolcu. Badania te mogą dotyczyć anemii lub problemów z krzepnięciem krwi. Może też sprawdzić, czy nie masz wirusa, takiego jak H. pylori, który może wywołać infekcję jelit.

Krew w stolcu nie jest czymś, o czym większość ludzi myśli, ale może wskazywać na wiele różnych stanów. Niektóre z nich nie są nawet niebezpieczne. Możesz po prostu cierpieć na zaparcia lub hemoroidy. Jednak jeśli masz poważniejsze problemy, najlepiej się przebadać.

Ból

Jednym z pierwszych objawów raka jelita grubego jest ból brzucha. Może być tępy i bolesny lub ostry i kłujący. Czasami towarzyszy mu wzdęcie i ból w miednicy.

Krew w stolcu może być pierwszym objawem raka okrężnicy. Chociaż krew nie zawsze jest oznaką raka, jest jedną z najczęstszych.

Krew w stolcu może być spowodowana hemoroidami lub innymi problemami zdrowotnymi. Mała ilość krwi jest normalna, ale jeśli jest jej zbyt dużo, może być oznaką większego problemu.

Oprócz bólu brzucha, inne objawy raka jelita grubego to biegunka, zaparcia i wymioty. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza.

Utrata wagi

Rak okrężnicy jest jedną z głównych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych. Jest zwykle diagnozowany na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizycznego lub badań obrazowych. Najczęstsze objawy to ból brzucha, biegunka lub zaparcia.

Często pierwszym objawem raka jelita grubego jest utrata wagi. Jeśli tracisz więcej niż 10 kilogramów, natychmiast zgłoś się do lekarza.

Innymi objawami raka jelita grubego mogą być wzdęcia, nudności i wymioty. Wzdęcia są zazwyczaj spowodowane zespołem jelita drażliwego, ale mogą być również spowodowane innymi czynnikami.

Wśród mężczyzn rak jelita grubego występuje u około jednego na 22. Prawdopodobieństwo zachorowania na niego jest większe u mężczyzn niż u kobiet i częściej występuje u osób powyżej 60 roku życia.

Symptomy mogą być spowodowane przez inne choroby

Symptomy raka jelita grubego mogą być oznaką innych problemów medycznych. Jednak nadal ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, gdy objawy utrzymują się przez kilka tygodni.

Objawy raka jelita grubego mogą obejmować ból brzucha, zaparcia, biegunkę, wzdęcia, zmęczenie, wymioty lub utratę wagi. W zależności od rodzaju i lokalizacji guza, objawy mogą być mniej lub bardziej nasilone.

Objawy raka jelita grubego mogą być nieco mylące. Możesz mieć również objawy innych rodzajów raka, np. kości, mózgu czy wątroby. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę internetową American Cancer Society. Można tam znaleźć wskazówki dotyczące profilaktyki i chemioterapii.

Jeśli masz w rodzinie historię raka, powinieneś regularnie wykonywać badania przesiewowe. Pomoże to zapobiec przerodzeniu się polipów w raka. Ważne jest też, abyś uważnie obserwował swoje wypróżnienia.

Opcje leczenia

Rak jelita grubego to stan, który pojawia się, gdy komórki w jelicie grubym zaczynają rosnąć w sposób niekontrolowany. Może to spowodować pojawienie się guzka w brzuchu, a nawet krwi w stolcu. W większości przypadków rak jest uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty.

Istnieje kilka opcji leczenia raka okrężnicy. Są to chemioterapia i operacja. Chemioterapia to leki, które zakłócają proces podziału komórek. Leki te mogą być podawane doustnie lub dożylnie.

Chemoterapia może pomóc złagodzić objawy raka jelita grubego. Może też zmniejszyć ryzyko nawrotu raka. Może jednak uszkodzić zdrowe komórki.

Oceń artykuł: Jakie są pierwsze objawy raka jelita grubego?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy