Jeśli zamierzasz kupić kubeczek menstruacyjny, musisz wiedzieć kilka rzeczy, zanim dokonasz zakupu. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć etapy zakładania kubeczka menstruacyjnego.
Higiena rąk przed założeniem kubeczka menstruacyjnego
Kubeczek menstruacyjny powinien być odpowiednio oczyszczony przed użyciem. Nie tylko zapobiega to powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, ale także usuwa bakterie.
Czyszczenie kubeczka menstruacyjnego nie wymaga od Ciebie bycia wyszkolonym pracownikiem medycznym. Możesz to zrobić sama w znanym sobie otoczeniu.
Dla kobiet, które nie mają jeszcze styczności z kubeczkami menstruacyjnymi, może być trudne ustalenie, jak je czyścić. Używanie specjalistycznego mydła bezzapachowego i bezolejowego pomoże utrzymać pochwę wolną od podrażnień. Niektóre marki sprzedają kubeczki odkażające, które możesz umieścić w mikrofalówce na trzy do czterech minut.
Aby usunąć zapach, może być konieczne wyszorowanie kubeczka szczoteczką do zębów i sokiem z cytryny. Proces sanityzacji może również sprawić, że kubek stanie się gładszy.
Zasysanie z kubka tworzy uszczelnienie, które zapobiega wylewaniu się krwi. Jeśli nie masz płynu do dezynfekcji, możesz po prostu wytrzeć powierzchnię rękami.
Ważne jest również, aby przed użyciem kubeczka menstruacyjnego umyć ręce. Umycie rąk usunie wszelkie bakterie, które mogły zostać przeniesione z palców do pochwy.
Podczas czyszczenia kubeczka menstruacyjnego staraj się usunąć wszelkie plamy i osady. Jeśli nie masz roztworu bakteryjnego, możesz po prostu wypłukać go pod wodą z kranu. Niektóre kobiety wolą jednak mieć roztwór odkażający.
Składanie kubeczka menstruacyjnego
Kubeczek menstruacyjny jest higieniczną alternatywą dla podpasek. Zanim jednak zaczniesz go używać, musisz go odpowiednio złożyć, aby zminimalizować przeciekanie. Choć na początku może się to wydawać trudne, składanie kubeczka menstruacyjnego jest w rzeczywistości dość łatwe.
Można wybrać różne techniki składania. Jednak „najlepsza” metoda składania zależy od twoich osobistych preferencji.
Jedną z najbardziej popularnych jest składanie na wcisk. Jest to proste składanie, które polega na wciśnięciu obręczy do środka podstawy kubka. Inną metodą jest zagięcie na dziurkę, które polega na wciśnięciu brzegu do środka podstawy i utworzeniu małego miejsca do włożenia.
Inne metody składania to zagięcie siedmiokrotne, zagięcie koronkowe i zagięcie diamentowe. Są one bardziej skomplikowane niż pozostałe i wymagają praktyki. Jeśli jesteś początkująca, zagięcie w kształcie litery „U” jest dobrym początkiem.
Innym sposobem otwierania kubeczka menstruacyjnego jest metoda „wiggle”. Jest ona nieco trudniejsza do wykonania niż zagięcie w dół, ale na dłuższą metę może okazać się lepsza.
Na koniec zagięcie wargowe – długi cienki kształt powstały przez pochylenie brzegu kubeczka w dół. Po prawidłowym złożeniu, technika ta pozwala uzyskać kubeczek menstruacyjny w kształcie tulipana.
Zanim nauczysz się składać kubeczek menstruacyjny, upewnij się, że umyłaś ręce. Rozważ też użycie lubrykantu, który pomoże ci włożyć kubeczek. Lubrykanty są dostępne zarówno w wersji olejowej, jak i wodnej.
Sprawdzanie, czy kubeczek menstruacyjny się otworzył
Jeśli właśnie zaczęłaś używać kubeczka menstruacyjnego, możesz się zastanawiać, jak sprawdzić, czy się otworzył. Kubeczki menstruacyjne to małe, elastyczne kubeczki wykonane z silikonu, które zbierają krew menstruacyjną. Mogą być jednorazowe lub wielokrotnego użytku. W zależności od potrzeb mogą ułatwić ci życie podczas miesiączki.
Kubeczki menstruacyjne możesz znaleźć w aptekach lub w internecie. Pamiętaj, żeby znaleźć taki, który będzie wygodny w użyciu. Aby był wygodny, wybierz kubeczek, który pasuje do twojej pochwy i ma nachylenie podobne do tego, jakie ma twoje ciało.
Powinnaś także wziąć pod uwagę swój wiek i liczbę przebytych ciąż. Niektóre marki kubeczków oferują gwarancję zwrotu pieniędzy, jeśli się nie sprawdzą.
Wkładanie kubeczka menstruacyjnego wymaga czasu i cierpliwości. Może być trudne podczas innych części cyklu. Aby ułatwić ten proces, spróbuj użyć środka nawilżającego, takiego jak Pixie Lube. Pomoże Ci on prawidłowo umieścić kubeczek i zapobiec przeciekom.
Aby w pełni wykorzystać możliwości kubeczka, powinnaś go czyścić przed użyciem. Użyj łagodnego, bezzapachowego mydła, takiego jak DivaWash. Możesz też wypłukać go pod bieżącą wodą. Usunie to wszelkie trudne do usunięcia pozostałości.
Wkładając kubeczek menstruacyjny, powinnaś najpierw sprawdzić, czy jest on otwarty. Jest to ważne, ponieważ złe uszczelnienie może spowodować wyciek.