Jeśli zastanawiasz się, czy sok z aronii może ci zaszkodzić, jest kilka powodów, o których warto wiedzieć. Najczęstszym z nich jest fakt, że wykazano, iż przyczynia się on do rozwoju raka jelita grubego. Ponadto wykazano, że zwiększa on ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego. Może to prowadzić do zniszczenia komórek w okrężnicy, co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju różnych chorób przewlekłych.
Badania nad sokiem z aronii
Przeprowadzono badania nad sokiem z aronii i jego wpływem na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Wyniki tych badań sugerują, że sok z aronii jest pozytywnym źródłem antyoksydantów i może mieć korzystny wpływ na metabolizm lipidów i metaboliczne czynniki ryzyka.
Aronia zawiera wiele różnych bioaktywnych składników. Są to witaminy, minerały i kwasy organiczne. Zawiera również substancje chemiczne, które mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęków, ochronie serca i zabijaniu komórek rakowych.
Owoce aronii zawierają dużą ilość fenoli i są dobrym źródłem flawonoidów, grupy związków, które uważane są za mające właściwości antyoksydacyjne. Jej aktywność przeciwbakteryjna wynika prawdopodobnie z połączenia terpenoidów, polipeptydów i olejków eterycznych.
Antocyjany aronii składają się prawie wyłącznie z glikozydów cyjanidynowych. Są one skutecznymi inhibitorami peroksydacji lipidów i zmniejszają proliferację ludzkich granulocytów.
Badania nad stresem oksydacyjnym
Przeprowadzono wiele badań nad farmakologicznymi właściwościami aronii. Wykazują one obiecującą aktywność wobec ludzkich komórek raka jelita grubego.
Te antyoksydanty mają właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Wykazano również, że sok z aronii zapobiega chorobom układu krążenia. Ponadto wiadomo, że ma działanie hepatoprotekcyjne. Hamuje peroksydację lipidów i chroni wątrobę przed działaniem paracetamolu.
Aronia czarna (Aronia melanocarpa) jest szeroko badana pod kątem właściwości przeciwcukrzycowych. Wykazano, że niektóre z jej polifenoli mają działanie antyoksydacyjne. Aronia melanocarpa jest rośliną powszechnie uprawianą w Ameryce Północnej, Europie Wschodniej i Azji.
Aronia czarna była również stosowana w leczeniu raka piersi. Ekstrakt wykazał hamowanie czynnika martwicy nowotworów-a (TNF-a), cyklooksygenazy COX-2 i enzymów mutagennych, które przekształcają mutageny w aktywne pochodne form reagujących na DNA.
Badania nad hepcydyną
W tym badaniu zbadano poziom hepcydyny i poziom żelaza po okresie suplementacji diety sokiem z aronii. Sok z aronii jest znany jako bogaty w antyoksydanty. Stwierdzono, że zmniejsza stres oksydacyjny i poprawia profil cholesterolu.
Poziom hepcydyny został zmierzony w osoczu przy użyciu komercyjnego enzymatycznego testu immunologicznego. Do porównania stężeń hepcydyny w różnych grupach użyto nieparametrycznej analizy wariancji Friedmana.
Średnie stężenia hepcydyny zostały obniżone w grupie interwencji żywieniowej. Efekt ten nie był widoczny w grupie placebo.
W badaniu wzięło udział 19 mężczyzn uprawiających sporty wytrzymałościowe. Zostali oni losowo podzieleni na dwie grupy. Jedna otrzymywała placebo, a druga 150 ml soku z aronii dziennie przez 8 tygodni. Obie grupy porównano pod względem poziomu żelaza w osoczu, hepcydyny, mioglobiny i haptoglobiny.
Badania nad komórkami śródbłonka
W wielu badaniach badano przeciwzapalne właściwości soku z aronii. Owoce aronii zawierają polifenole, które są przeciwutleniaczami i związkami przeciwwirusowymi. Wiadomo, że stres oksydacyjny może być przyczyną chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego zmniejszenie stresu oksydacyjnego może zapobiegać chorobom układu krążenia.
Oprócz działania antyoksydacyjnego wykazano, że sok z czarnej aronii hamuje stany zapalne. Może to być jeden z powodów, dla których jest on stosowany jako naturalny środek przeciwnadciśnieniowy.
Sok z aronii zawiera antocyjany, które hamują enzymy zapalne. Antocyjany mogą również chronić komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Mogą też zapobiegać przyleganiu leukocytów do komórek śródbłonka naczyniowego. Antocyjany mogą chelatować żelazo ze względu na swoją strukturę chemiczną.
Aktywność przeciwzapalna ekstraktu z owoców aronii czarnoowocowej została wykazana przez obniżenie poziomu czynnika martwicy nowotworów-a (TNF-a) i zmniejszenie poziomu białka cyklooksygenazy COX-2. Ponadto zaobserwowano znaczący wzrost poziomu katalazy i peroksydazy glutationowej.
Badania nad rakiem jelita grubego
Badania nad sokiem z aronii i rakiem jelita grubego zostały przeprowadzone w celu określenia jego potencjalnych korzyści w zapobieganiu i leczeniu raka jelita grubego. Badania wykazały, że aronia czarna ma działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Jednak potrzeba więcej badań, aby w pełni zrozumieć jej rolę w zapobieganiu i leczeniu raka jelita grubego.
Aronia czarna ma wysokie stężenie antyoksydantów i polifenoli. Związki te hamują syntezę reaktywnych form azotu i enzymów prooksydacyjnych. Antyoksydanty są ważne dla zapobiegania uszkodzeniom komórek spowodowanym utlenianiem.
Wyciągi z aronii czarnej były testowane na liniach komórkowych ludzkiego raka okrężnicy. Stwierdzono, że BCE hamuje proliferację i apoptozę komórek HT-29. Ponadto stwierdzono, że BCE hamuje wzrost nowotworowych komórek macierzystych.