BiznesCzy można zwolnić kobietę w ciąży?

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Przez Redakcja

Istnieje wiele praw, które chronią kobiety w ciąży, a nawet potencjalne kobiety w ciąży, przed zwolnieniem z pracy. W 152 krajach istnieje możliwość odwołania się od dyskryminacji ze względu na ciążę lub stan zdrowia związany z ciążą.

Dyskryminacja pracownic w ciąży lub potencjalnie w ciąży

Jeśli jesteś kobietą, która jest w ciąży lub może być w ciąży, ważne jest, abyś znała swoje prawa i możliwości. Istnieje kilka przepisów chroniących kobiety w ciąży lub mogące zajść w ciążę, w tym Ustawa o Dyskryminacji w Ciąży oraz Ustawa o Niepełnosprawnych.

Ustawa o Dyskryminacji w Ciąży, która została uchwalona w 1978 roku, zabrania dyskryminacji ze względu na ciążę, poród lub związane z nią warunki medyczne. Ustawa ta dotyczy zatrudniania, zwalniania, awansów, przydziałów pracy, szkoleń i płac.

Obecnie ustawa o dyskryminacji w ciąży obejmuje tylko miejsca pracy zatrudniające 15 lub więcej pracowników. Jednak kilka stanów wprowadziło dodatkową ochronę dla pracownic w ciąży i w połogu.

Pracodawcy powinni skonsultować się z prawnikiem ds. prawa pracy przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z zatrudnieniem. Powinni również skonsultować się z prawnikiem ds. pracy, jeśli zamierzają zmienić istniejące zasady.

Wielu dużym firmom, w tym Walmartowi i Whole Foods, zarzucono dyskryminację w ciąży. W wielu miastach obowiązują przepisy, które wymagają od pracodawców racjonalnego dostosowania się do potrzeb ciężarnych pracownic.

152 kraje, w których matki mają możliwość odwołania się od bezprawnych praktyk

Według najnowszych badań, w 152 krajach istnieje możliwość odwołania się od niezliczonych bezprawnych praktyk, kiedy jesteś w ciąży. Chociaż system prawny może być jednym z najbardziej uważnych obserwatorów w kraju, nie jest on jedyną rzeczą, która ma znaczenie dla przyszłych mam. W rzeczywistości najlepsze mamy w tym biznesie powinny być nagradzane lwią częścią zasług. W tym celu opracowano szereg przepisów, które mają poprawić życie matek i dzieci w całym kraju. Jest to zadanie, które będzie wymagało wielostronnego podejścia. Jedną z pierwszych rzeczy, którą należy się zająć, jest zapewnienie, że kobiety są traktowane jak ludzie, a nie tylko jak numery. Można to osiągnąć poprzez uczynienie zdrowia kobiet priorytetem i stworzenie ram dla komunikacji i współpracy między jajnikami i mężczyznami. Kolejną przeszkodą jest wprowadzenie urlopu macierzyńskiego, co zmniejszy cierń na głowie niejednej przyszłej matki. Na przykład najlepiej jest skorzystać z ustawowego urlopu, który jest oferowany w pierwszym trymestrze.

Ułatwienia dla kobiet w ciąży

Jeśli jesteś pracownicą w ciąży, która jest zwalniana, masz prawo poprosić o rozsądne ułatwienia. Może to oznaczać dodatkowe przerwy na odpoczynek, stołek do siedzenia lub inne korzyści związane z medycyną. Powinieneś również zapytać o politykę firmy dotyczącą tymczasowej niepełnosprawności.

Istnieje prawo federalne wymagające dostosowania dla ciężarnych pracownic. Jednak nie gwarantuje ono kompleksowego rozwiązania.

W rzeczywistości eksperci szacują, że co roku prawie 250 000 kobiet spotyka się z odmową przyznania takich świadczeń. Na szczęście problem ten został rozwiązany przez kilka praw stanowych i federalnych. Co więcej, EEOC nadała priorytet dostosowaniu do ograniczeń związanych z ciążą.

Czy jesteś w stanie poprosić o dostosowanie do pracy, czy nie, musisz być chroniony przed odwetem. Pracodawca musi w dobrej wierze postarać się spełnić Twoje oczekiwania.

W zależności od specyfiki pracodawcy, możesz mieć prawo do płatnego urlopu macierzyńskiego. Inną możliwością jest poproszenie pracodawcy o przeniesienie Cię na mniej niebezpieczne stanowisko. Jednak wiele firm po prostu nie oferuje tego typu ulg.

Złożenie raportu do Equal Employment Opportunity Commission

Jeśli jesteś w ciąży i doświadczyłaś dyskryminacji w miejscu pracy, możesz złożyć raport do Equal Employment Opportunity Commission. Dyskryminacja w ciąży jest zakazana przez prawo federalne. Istnieją również prawa stanowe, które chronią ciężarne pracownice.

Ustawa o dyskryminacji w ciąży (Pregnancy Discrimination Act, PDA) zabrania dyskryminacji ciężarnych pracownic. Wymaga również od pracodawców zapewnienia racjonalnych dostosowań do niepełnosprawności związanej z ciążą.

Ciężarnym pracownicom nie można odmówić awansu, zakończenia pracy, przydzielenia zadania lub innych świadczeń pracowniczych. Pracodawca nie może też zmusić ich do wzięcia wolnego.

Mimo zakazu, dyskryminacja w ciąży jest nadal powszechna w miejscu pracy. W ostatnich latach liczba wniosków o dyskryminację w ciąży składanych do EEOC dramatycznie wzrosła.

Dyskryminacja w ciąży występuje we wszystkich branżach i we wszystkich stanach. Na przykład została zgłoszona w Walmart, AT&T, Planned Parenthood, Whole Foods i 21st Century Fox.

Dziesiątki tysięcy kobiet złożyło pozew przeciwko dyskryminacji w ciąży. Jednak sprawy sądowe nie zawsze wyjaśniają zakres problemu i środki zaradcze.

Oceń artykuł: Czy można zwolnić kobietę w ciąży?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy