BiznesZakres obowiązków opiekunki pracującej w Niemczech

Zakres obowiązków opiekunki pracującej w Niemczech

Przez Redakcja

Myślisz o rozpoczęciu pracy w niemieckiej opiece? Na początku dowiedz się, jakie zadania na Ciebie czekają. Warto mieć na uwadze, że opiekunka w Niemczech ma ustalony zakres obowiązków i nie powinna wykonywać czynności, które do nich nie należą. Czym zatem będziesz się zajmować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście.

Jakie kompetencje powinna mieć opiekunka?

Na początku uściślijmy jeden fakt: opiekunka pracująca w Niemczech nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia. Wystarczy doświadczenie w opiece nad osobą starszą, chociażby z rodziny. Mile widziane są też ukończone kursy branżowe albo wolontariat w szpitalu czy domu opieki. Pracodawcy jednak często ich nie oczekują. Ważna za to jest umiejętność mówienia po niemiecku. Agencje zamieszczające ogłoszenia na SenioPort wymagają minimum komunikatywnej znajomości języka. Oczywiście, im bieglej mówisz, tym ciekawsze i lepiej płatne zlecenia dostajesz.

Czym zajmuje się opiekunka w Niemczech? Do jej obowiązków należy szeroko pojęta opieka nad seniorem, czyli:

  • Mycie, ubieranie, pielęgnacja ciała,
  • Pomoc w poruszaniu się, jedzeniu (niekiedy karmienie),
  • Wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności,
  • Zajmowanie się domem
  • (gotowanie, robienie zakupów, drobne porządki, pranie, prasowanie),
  • Załatwianie spraw urzędowych i umawianie wizyt lekarskich,
  • Aktywizacja osoby starszej
  • (lekkie ćwiczenia fizyczne, gry i zabawy umysłowe, spacery, zachęcanie do ruchu),
  • Udzielanie pomocy w razie potrzeby, utrzymywanie seniora w dobrym samopoczuciu i zdrowiu.

Zadania opiekunki powinny być widoczne w ofercie pracy w niemieckiej opiece. Pamiętaj, że każdy senior jest inny, więc opieka za każdym razem może wyglądać nieco inaczej. Dlatego dobrze jest jeszcze przed wyjazdem dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o szteli. Zapytaj o szczegóły koordynatora z agencji. Sprawdź, jaki jest stan zdrowia Twojego przyszłego podopiecznego, czy jest mobilny oraz jakiej pomocy dokładnie potrzebuje. Zdarza się, że do seniora regularnie przychodzi pielęgniarka, a część obowiązków spoczywa na barkach jego bliskich. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i ustaleń. Jeśli wybierzesz współpracę z dobrą agencją, będziesz mieć po swojej stronie koordynatora, który pomoże uzgodnić szczegóły z niemiecką rodziną.

Tym opiekunka w Niemczech nie powinna się zajmować

Opiekunka domowa ma ściśle określony zakres obowiązków. Jest bowiem ryzyko, że osoba, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji (chociażby medycznych) może niektórymi czynnościami zaszkodzić seniorowi. Dlatego prawo w Niemczech jasno mówi, czym nie powinna zajmować się opiekunka osoby starszej, która nie jest medykiem czy pielęgniarką. Są to czynności stricte medyczne, jak zmiana opatrunków, robienie zastrzyków czy wydzielanie leków. Opiekunka może tylko przypominać o braniu lekarstw w porach i dawkach ściśle określonych przez lekarza. Istnieją jednak wyjątki od tych reguł. Przykładem są zastrzyki przeciwzakrzepowe czy podawanie insuliny – ale tylko po szczegółowym przeszkoleniu przez personel medyczny. Jeżeli więc nie jesteś pewna, co i jak możesz robić, zapytaj o to lekarza prowadzącego osobę starszą. Możesz poprosić też o wskazówki na piśmie.

Opiekunka to przede wszystkim towarzysz seniora

Osoby starsze i schorowane potrzebują codziennej pomocy. Niekiedy trzeba je wyręczać nawet w prostych, codziennych czynnościach. Niestety, w natłoku przyziemnych obowiązków łatwo zapomnieć, że podstawowe potrzeby to nie wszystko. Opieka w Niemczech nie powinna ograniczać się jedynie do gotowania obiadów, mycia podopiecznego i przypominania o zażywaniu lekarstw. Równie ważne jest budowanie relacji z osobą starszą. Opiekunka pracująca w Niemczech tworzy codzienność wraz z seniorem, wprowadza rytuały. Dodatkowo nieraz staje się emocjonalnym wsparciem dla samotnej osoby starszej. Dzięki niej podopieczny może w pewnym stopniu być samodzielny i pozostać we własnym mieszkaniu. Dla osób w podeszłym wieku jest to najcenniejsze doświadczenie.

Najnowsze informacje oraz oferty pracy znajdziesz na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Oceń artykuł: Zakres obowiązków opiekunki pracującej w Niemczech
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy