ZdrowieCzy można oddać wczorajszy kał do badania?

Czy można oddać wczorajszy kał do badania?

Przez Redakcja

Jeśli potrzebujesz przeszczepu kału, możesz rozważyć oddanie swojej starej kupy. Istnieją firmy, które płacą za oddanie zdrowego stolca, a nawet takie, które zapłacą Ci za kilka próbek stolca. Jednak znalezienie dobrego dawcy może być trudne. Trzeba mieć dużo szczęścia, żeby być na tyle zdrowym, żeby oddać swoją kupę.

Jedna z firm, OpenBiome, uruchomiła niedawno bank stolca dla osób, które chcą oddać swój kał. Na razie przyjmują tylko kał od mieszkańców Medford w stanie Massachusetts. Za każdą próbkę płacą 40 dolarów, co wystarcza na pokrycie kosztów transportu kału z ich placówki do szpitali. Jest to podobne do działania biobanku, w którym firma płaci za oddanie tkanki lub krwi. Firma wysyła ładunki z oddanym kałem po całym kraju.

Potencjalny dawca musi przejść rozmowę kwalifikacyjną, być zdrowy i wydajny. Kiedy firma otrzyma próbkę twojej kupy, może ją przetestować pod kątem bezpieczeństwa. Następnie może wypłacić ci czek. Możesz zarobić do 250 dolarów tygodniowo lub 13 000 dolarów rocznie. To niezła sumka, jeśli pracujesz pięć dni w tygodniu.

Jedną z najważniejszych zmiennych jest jednak jakość stolca. Chociaż możesz oddać próbkę swojego kału dowolnej firmie, te najskuteczniejsze pobierają materiał z kału i poddają go kontroli jakości w swoim laboratorium. W końcu materiał zostanie przebadany pod kątem STEC, czyli szczepu bakterii, który powoduje poważne zakażenia. Jednak takie badanie nie jest wykonywane u wszystkich dawców. Co więcej, jeśli jesteś sportowcem, nie będziesz mógł się zakwalifikować. Na szczęście są inne miejsca, w których możesz oddać swój kał, jeśli nie jesteś sportowcem.

HumanMicrobes to kolejna firma, która oferuje anonimowość potencjalnym dawcom. Za dodatkową opłatą przyjmują oni próbki kału z dowolnego miejsca w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie. Aby zostać zakwalifikowanym, musisz mieć mniej niż 30 lat i być w dobrym stanie zdrowia. Ponadto musisz być gotowy do oddawania trzech próbek tygodniowo przez co najmniej dwa miesiące. W zamian możesz zarobić do 150 dolarów za próbkę. A jeśli ci się uda, możesz też otrzymać premię w wysokości 50 dolarów za każdym razem, kiedy weźmiesz udział w akcji.

Na koniec, jeśli masz dużą rodzinę, możesz oddać swoje odchody do banku przeszczepów mikrobioty kałowej (FMT). Takie przeszczepy kału były z powodzeniem stosowane u pacjentów z zapaleniem jelita grubego wywołanym przez C. difficile, które jest poważną infekcją jelitową. Chociaż procedura ta okazała się bardzo skuteczna, nadal nie jest dostępna dla wszystkich. Jeśli jednak leczenie to stanie się powszechnie dostępne, zapotrzebowanie na oddawany materiał kałowy gwałtownie wzrośnie.

Oceń artykuł: Czy można oddać wczorajszy kał do badania?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy