ZdrowieCzego nie wolno robić przy stwardnieniu rozsianym?

Czego nie wolno robić przy stwardnieniu rozsianym?

Przez Redakcja

Jest kilka rzeczy, które są niedozwolone, kiedy masz stwardnienie rozsiane. Należą do nich: alkohol, pasożyty, przetworzone węglowodany i badania rezonansem magnetycznym.

Alkohol

Stwardnienie rozsiane (SM) jest przewlekłą chorobą zapalną, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Wiadomo, że zaburza komunikację między mózgiem a rdzeniem kręgowym. Objawy obejmują ból, zmęczenie, problemy z poruszaniem się i odczuwaniem. Ponadto SM może prowadzić do depresji.

Choć niektórzy uważają, że alkohol może pomóc w łagodzeniu objawów, potrzeba więcej badań. Jedno z badań wykazało, że picie czerwonego wina może zmniejszyć stan zapalny, który może przyczynić się do problemów sercowo-naczyniowych. Inne wykazało, że epigallokatechina 3-galwanowa EGCG zawarta w kawie może pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Mimo że jest wiele czynników do rozważenia, alkohol jest jednym z tych, których należy unikać. Nie tylko może on powodować uszkodzenia narządów, ale także wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak picie alkoholu wpłynie na twoje stwardnienie rozsiane, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Może on zalecić plan działania i udzielić Ci wskazówek, jak kontrolować spożycie alkoholu.

Biały chleb

Kilka produktów spożywczych jest uważanych za pogarszające objawy SM. Białe pieczywo jest jednym z nich. Zawiera gluten – grupę białek występujących w jęczmieniu i pszenicy. Jednak działanie glutenu nie zostało w pełni zbadane.

Dieta bogata w pełne ziarna, owoce, warzywa i orzechy jest dobra dla osób ze stwardnieniem rozsianym. Stwierdzono, że dieta w stylu paleolitycznym zmniejsza zmęczenie.

Innym pokarmem, którego należy unikać w przypadku stwardnienia rozsianego, jest przetworzone mięso. Wynika to z ryzyka wystąpienia stanu zapalnego. Wysoki poziom tłuszczów nasyconych i sodu może również pogorszyć objawy stwardnienia rozsianego.

Amerykańskie Stowarzyszenie Serca i Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne zalecają, aby osoby chore na stwardnienie rozsiane stosowały dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych. Pokarmy o dużej zawartości tłuszczów nasyconych to mięsa, sery i produkty mleczne. Pamiętaj też o ograniczeniu spożycia tłuszczów trans i żywności przetworzonej.

Węglowodany przetworzone

Jeśli chorujesz na stwardnienie rozsiane, być może zastanawiasz się nad zmianą diety, aby zmniejszyć objawy choroby. Nie zawsze jednak wiadomo, jakie produkty pomogą, a jakie zaszkodzą. Na przykład dieta o dużej zawartości tłuszczów nasyconych może przyczynić się do rozwoju miażdżycy, która zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Na szczęście istnieją diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, które są korzystne dla osób z SM.

Jednym z najlepszych zaleceń dietetycznych dla chorych na SM jest dieta, w której unika się rafinowanych węglowodanów. Przetworzone węglowodany mogą podnieść poziom cukru i insuliny we krwi, co przyczynia się do wystąpienia objawów SM. Zamiast tego wybieraj pełne ziarna. Całe ziarna zawierają błonnik, który sprzyja zdrowym nawykom jelitowym, zmniejsza zmęczenie i pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.

Pasożyty

Pasożyty to grupa organizmów eukariotycznych, które mogą zainfekować ludzkie ciało. Przechodzą złożony cykl życiowy i mogą przenosić się przez barierę krew-mózg (BBB). Niektóre pasożyty są obligatoryjnie wewnątrzkomórkowe, podczas gdy inne są w stanie przedostać się do krwiobiegu.

Podczas gdy niektóre rodzaje pasożytów mogą pogorszyć stan stwardnienia rozsianego, inne chronią ludzi przed chorobą. Naukowcy badają możliwość wykorzystania helmintów jako nowego sposobu leczenia SM.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Nottingham sugerują, że zakażenie helmintami może być potencjalnym sposobem leczenia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Naukowcy odkryli, że wystawienie pacjentów z SM na działanie bezpiecznej dawki pasożyta tęgoryjca Necator americanus zwiększyło liczbę komórek układu odpornościowego. Doprowadziło to do zwiększenia produkcji cytokin, takich jak IL-5, IL-10 i IL-17.

Skanowanie MRI

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Choroba jest spowodowana odpowiedzią immunologiczną na osłonę mielinową, czyli tłuszczową powłokę otaczającą włókna nerwowe. W wyniku tego dochodzi do zapalenia i uszkodzenia osłonki mielinowej.

Jest wiele czynników, które mogą sprawić, że badanie MRI nie będzie odpowiednie w przypadku SM. Mogą być trudne do zinterpretowania lub mogą nie dawać pełnego obrazu stanu pacjenta. Na przykład gadolin, duża cząsteczka, która świeci na metalowych stawach i stymulatorach nerwowych, może dostać się do mózgu w stanie zapalnym i oświetlić zmienione chorobowo obszary.

Gadolin może być użyty w rezonansie magnetycznym do uwidocznienia aktywnych zmian. Jednakże ryzyko rozwoju nefrogennego zwłóknienia układowego, poważnego schorzenia, jest zwiększone, gdy stosowany jest środek kontrastowy.

Jeśli MRI jest wykonywane z użyciem gadolinu, istnieje zwiększona szansa, że zostanie on zatrzymany w tkance mózgowej, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia nefrogennego zwłóknienia układowego.

Oceń artykuł: Czego nie wolno robić przy stwardnieniu rozsianym?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy