Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez uczniów jest to, co Stefan Miller szczególnie lubił w Polakach? Odpowiedź brzmi: było wiele rzeczy w Polakach, które czyniły ich interesującymi. Na przykład byli to ludzie biedni. W porównaniu z innymi kulturami, biedni w Polsce byli na ogół całkiem dobrze sytuowani i mieli silny ruch robotniczy. To dwa czynniki, które moim zdaniem wpłynęły na sposób, w jaki Polacy traktowali biednych w USA (i na odwrót).
Tło polskich imigrantów w USA
Stany Zjednoczone mają największą diasporę Polaków na świecie. 10 milionów Amerykanów ma polskie pochodzenie. Są to głównie potomkowie pierwszej fali imigrantów.
Na początku XIX wieku duża grupa Polaków wyjechała do Ameryki z powodów ekonomicznych. Migrowali do Nowego Jorku, Illinois, Michigan i Wisconsin. Niektórzy byli poszukiwaczami przygód. Inni szukali lepszego życia. W końcu większość z nich została w USA.
W miarę upływu czasu polscy imigranci zaczęli tworzyć odrębne społeczności. Na przykład miasto Chicago było jednym z największych polskich miast w kraju. W XX wieku Polacy zaczęli zajmować się przemysłem i pracą fizyczną. Zbudowali setki szkół parafialnych w Stanach Zjednoczonych.
Społeczność polsko-amerykańska rozrosła się i obecnie zajmuje te same bloki miejskie, co inne grupy etniczne. Nowe wspólnoty powstają w Detroit, Milwaukee, Chicago i Nowym Jorku.
Wpływ Wyszyńskiego na podejście duszpasterskie bł. Jana Pawła II
Podczas pielgrzymek do Polski Jan Paweł II wprowadził do swojego nauczania podejście duszpasterskie. Podejmował tematy od osobistego zaangażowania w miłość i rodzinę, po troskę o wolność i sprawiedliwość. Ponadto podkreślał znaczenie dobra wspólnego.
Jednym z najważniejszych tematów jego nauczania jest jednolite podejście do życia rodzinnego. Kościół powinien wspierać małżeństwo, uznając fakt, że ślubowana miłość powinna być zachowana w parach. Ponadto przypomniał, że ludzie powinni żyć zgodnie ze swoją wiarą. I wreszcie zaznaczył, że kultura powinna być żywym wyrazem sprawiedliwości i miłości.
Jako przywódca Kościoła w Polsce, kardynał Stefan Wyszyński odegrał ważną rolę w negocjacjach z władzami komunistycznymi. Jego działania przyczyniły się do wzrostu solidarności wśród wiernych katolickich.
Kardynał Wyszyński pogłębił także wiarę Polaków w Kościół. W szczególności zainicjował program duszpasterski mający na celu przywrócenie ładu moralnego w kraju po zniszczeniach wojennych.
Wpływ polskiego ruchu robotniczego na ubogich
Ruch robotniczy w Polsce odegrał kluczową rolę w przemianach demokratycznych po II wojnie światowej. Był ważną częścią opozycji wobec reżimu komunistycznego w Polsce. W rzeczywistości związek zawodowy „Solidarność” jest powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych symboli polskiej tożsamości narodowej.
Podczas II wojny światowej polski pracownik doświadczył wyzysku i dyskryminacji. Według Andrzeja Ledera, eksperta w dziedzinie historii Polski, struktury społeczne w kraju zmieniły się drastycznie w okresie okupacji niemieckiej. Uważa on, że reforma rolna, która zlikwidowała klasę posiadaczy ziemskich, stworzyła społeczeństwo, w którym przeciętny obywatel miał więcej władzy.
W latach czterdziestych rząd niemiecki podjął skoncentrowane wysiłki, aby zapewnić sobie pracę polskich cywilów. W przeddzień operacji Barbarossa w Niemczech pracowało 1,3 miliona cywilów. Musieli oni podpisać umowę na okres od trzech do sześciu miesięcy.
Wpływ polskiego pełnomocnika na podejście duszpasterskie bł. Jana Pawła II
W okresie komunizmu wizyty papieskie w Polsce odegrały kluczową rolę w kształtowaniu ewolucji sytuacji politycznej kraju. Wizyty, które odbywały się w różnych kontekstach społeczno-politycznych, były kształtowane przez zmieniające się okoliczności wewnętrzne i zewnętrzne. Wizyty te były również ważnym symbolem wpływu Kościoła na Polaków.
Oprócz podkreślania tysiącletniej historii Kościoła w Polsce, Jan Paweł II dostosowywał ogólne przesłanie Kościoła do lokalnych warunków. Jego homilie były symbolem nadziei i walki i stały się głównym źródłem inspiracji dla milionów ludzi. Podkreślał, że Kościół jest symbolem integralności narodowej.
Wizyta papieska w Polsce w 1987 roku była wyjątkową okazją. Wizyta została zaproponowana przez Episkopat Polski i przebiegała pod hasłem „Umiłował ich do końca” z Ewangelii św. Jana. Był to pierwszy raz, kiedy papież był na polskiej ziemi.