Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, w jakim wieku można na stałe przejść na emeryturę, nie jesteś sam. Jest to bardzo ważne zagadnienie, zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy każdy martwi się o przyszłość swoich świadczeń emerytalnych. Ale czym dokładnie jest emerytura w jakim wieku jest wypłacana na stałe i jak działa?
Wczesna emerytura
Osoby, które przechodzą na emeryturę zależną od zarobków przed 65 rokiem życia, mogą otrzymać wcześniejszą emeryturę z krajowego systemu emerytalnego. Mogą to zrobić, jeśli spełniają wymagania kwalifikacyjne.
Emerytury mogą być wypłacane na konto bankowe lub na poczcie. Świadczenie jest obliczane na podstawie 25 najlepiej zarabiających lat członka systemu. Średni roczny dochód nie może przekroczyć rocznego pułapu ubezpieczenia społecznego.
Osoby, które mają dzieci, mogą otrzymać dodatek na ich wychowanie. Nie można jednak łączyć tego dodatku z dodatkiem na dziecko pozostające na utrzymaniu.
Z reguły emeryci mogą pracować, gdy otrzymują częściową emeryturę. Ich przyszła emerytura jest zmniejszana o 0,4 procenta miesięcznie. Osoby, które planują kontynuować pracę po przejściu na emeryturę, mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczeń.
Jeśli pracujesz na własny rachunek, musisz sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, czy kwalifikujesz się do otrzymania wcześniejszej emerytury. Możesz również porozmawiać ze swoim pracodawcą, aby upewnić się, że ma on układ zbiorowy, który pozwala Ci kontynuować pracę po przejściu na emeryturę.
Zasiłek z tytułu późnego przejścia na emeryturę
Rząd austriacki wprowadził w 2000 roku system częściowej emerytury. Pozwala on ludziom na stopniowe przechodzenie na emeryturę, przy czym świadczenia są wypłacane przez pewien okres czasu. Umożliwia to również pracownikom pracę w mniejszym wymiarze godzin.
Najprostszym sposobem opisania programu jest porównanie go do wcześniejszej emerytury. W ramach tego programu zarobki pracownika są zredukowane do poziomu 70-80%. Istnieje jednak pewien bonus: jeżeli zarobki pracownika spadną poniżej kwoty wolnej od podatku, może on kontynuować pracę.
Według Banku Światowego „księżyc” programu emerytur częściowych nie jest jego największym ani nawet najmniejszym elementem. Na przykład „magiczna” liczba uczestników wzrosła tylko o 0,2 punktu procentowego od 2000 do 2010 roku. Podobnie „mądrą” liczbą była liczba kobiet uczestniczących w programie.
Choć nie jest to doskonały miernik efektów reformy, Bank Światowy szacuje, że korzyści z nowego systemu miały pozytywny wpływ na gospodarkę. OECD przewiduje, że wydatki na emerytury wzrosną z 9,2 procent PKB w 2007 roku do 12,7 procent w 2060 roku.
Zasiłek z tytułu niezdolności do pracy
Kiedy przechodzisz na rentę z tytułu niezdolności do pracy, jesteś uprawniony do otrzymania Zasiłku z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie to jest równe wcześniejszej emeryturze i przysługuje tak długo, jak długo otrzymujesz rentę inwalidzką Social Security. Nie jest ono przyznawane automatycznie, dlatego musisz złożyć wniosek o jego przyznanie. Możesz być zobowiązany do corocznego przedstawiania dowodów medycznych lub innych informacji.
Aby się zakwalifikować, musisz pracować w zawodzie chronionym. Musisz mieć co najmniej 55 lat i co najmniej 15 lat służby w WRS. W tym czasie możesz wypracować do 500 godzin objętych ubezpieczeniem. Jeżeli przed osiągnięciem tego wieku staniesz się niepełnosprawny, nadal możesz ubiegać się o świadczenie.
Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z biurem kadr i złożenie wniosku o świadczenie. Pomogą Ci oni ustalić wysokość miesięcznego świadczenia. Po zatwierdzeniu wniosku, przywrócone zostanie grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Musisz jednak zwrócić wszelkie dokumenty, które wysłał ci pracodawca.