Life StyleJak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Przez Redakcja

Jeśli niedawno adoptowałeś nowego psa, jedną z pierwszych rzeczy, które będziesz chciał zrobić, jest nauczenie go załatwiania się na zewnątrz. Najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie psa w bezpiecznym miejscu, a wtedy przyzwyczai się on do przebywania na zewnątrz. Jest to też dobry moment, żeby przyzwyczaić psa do przechodzenia przez dom lub podwórko. Pomoże Ci to, kiedy będziesz gotowy wypuścić go na frontowe lub tylne podwórko.

Krok 1

Jeśli próbujesz nauczyć psa załatwiania się, pamiętaj, że wymaga to praktyki. Poświęć czas na cierpliwość podczas pracy ze swoim pupilem, a przekonasz się, że proces ten będzie o wiele łatwiejszy.

Zależnie od tego, jak planujesz nauczyć psa załatwiania się, musisz ustalić najlepszy sposób nagradzania pupila, kiedy spełni normę. Może to być smakołyk, gra, zabawka lub inna forma uwagi. Powinieneś też przećwiczyć je w różnych miejscach w domu.

Pierwszym krokiem w nauce załatwiania się jest zaproponowanie psu pozycji leżącej. Gdy pies spełni prośbę, rzuć na podłogę smakołyk. Powtarzaj komendę tak długo, aż pies skojarzy czynność ze smakołykiem.

Gdy Twój pies dobrze czuje się w pozycji leżącej, możesz przejść do następnego kroku. Pies może zacząć uczyć się odpoczywać w wyznaczonym miejscu, np. na łóżku lub kanapie. Stosując tę metodę, pies będzie mógł naturalnie się uspokoić.

W końcu pies będzie mógł to robić u weterynarza lub w innych stresujących sytuacjach. Dzięki temu Twój dom stanie się bardziej spokojny i stabilny.

Krok 2

Gdy Twój pies z powodzeniem zareagował na komendę „uspokój się”, czas przejść do kroku 3. Ten krok może być nieco trudny, ponieważ będziesz chciał dać psu nagrodę za położenie się. Jest to jednak świetny sposób na nauczenie psa relaksowania się w różnych miejscach. W końcu pies powinien być w stanie reagować na tę wskazówkę nawet wtedy, gdy w pobliżu znajdują się inne przeszkody.

Będziesz chciał wzmacniać tę reakcję tak długo, jak długo pies będzie nią zainteresowany. Oznacza to, że będziesz musiał podawać smakołyki co jakiś czas, kiedy pies będzie się kładł i upewnij się, że nie przyspieszasz tego procesu.

Kiedy będziesz gotowy do wyjścia, ignoruj psa przez około 15 minut. Jeśli nadal będzie ciągnął na smyczy, powtórz komendę. W końcu powinieneś zauważyć, że przestaje ciągnąć. Daj mu wtedy smakołyk i pochwal go.

Opuszczenie domu może być dla psa przerażające. Powinieneś jednak zrobić to kilka razy, aby pies przyzwyczaił się do tego pomysłu. Po kilku tygodniach zauważysz, że pies będzie mniej nerwowy.

Aby nauczyć psa załatwiania się, musisz użyć kilku różnych komend. Jedną z nich jest komenda „idź spać”.

Krok 3

Możesz nauczyć psa załatwiania się na zewnątrz, stosując prostą technikę, która polega na nagradzaniu go za spokój. Proces ten ma na celu kształtowanie bardziej spokojnych reakcji i dezaktywację układu limbicznego. Kluczem jest poświęcenie czasu i używanie smakołyków do nagradzania dobrego zachowania.

Najpierw wybierz miejsce, do którego szczeniak będzie wychodził. Możesz wyznaczyć konkretne miejsce, do którego będziesz wracać, gdy szczeniak będzie musiał się załatwić. Jeśli to możliwe, zabieraj szczeniaka na zewnątrz po karmieniu lub zabawie przez co najmniej dwie godziny.

Kiedy szczeniak pójdzie na miejsce, powiedz „załatw się” i rzuć na ziemię smakołyk. Powtarzaj to polecenie, aż pies skojarzy miejsce z nagrodą.

Następnie zacznij wyprowadzać szczeniaka na zewnątrz na smyczy i daj mu możliwość zbadania okolicy. Zabieraj go regularnie do miejsca, w którym znajduje się łazienka. Ponadto trzymaj go na smyczy na terenach nieogrodzonych.

Kiedy wychodzisz z domu, upewnij się, że Twój szczeniak jest na smyczy i dajesz mu szansę na uspokojenie się. Po wyjściu z domu przywitaj się z nim w spokojny sposób i poczekaj, aż pokaże Ci, że jest gotowy do odpoczynku.

Oceń artykuł: Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy