ZdrowieBadanie dna oka co wykrywa?

Badanie dna oka co wykrywa?

Przez Redakcja

Badanie dna oka jest bardzo ważnym badaniem, ponieważ pomaga wykryć wiele chorób oczu. Niezależnie od tego, czy chodzi o retinopatię cukrzycową, zwyrodnienie siatkówki, jaskrę czy inne problemy z oczami, badanie dna oka jest niezbędne do wykrycia tych chorób. Jest również przydatne w rozpoznawaniu innych problemów, takich jak nadciśnienie.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to stan, który występuje, gdy cukrzyca powoduje uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce. Te małe naczynia znajdują się w plamce żółtej, części siatkówki, która zapewnia szczegółowe widzenie. Ważne jest wczesne leczenie retinopatii cukrzycowej. Może to zapobiec poważniejszym zmianom w Twoim wzroku w późniejszym czasie.

Retinopatię cukrzycową można zdiagnozować za pomocą badania rozszerzonego oka. Badanie to wykonuje okulista, który może zbadać tylną część Twojego oka. Badanie obejmuje rozszerzenie źrenicy, co pozwala lekarzowi widzieć przez oko do siatkówki. Może również użyć oftalmoskopu.

Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków zaleca coroczne badanie tylnej części oka. Oprócz sprawdzenia siatkówki, badanie powinno obejmować ocenę rogówki, przedniej części oka i soczewki. Często lekarz sprawdza również, czy nie występuje zaćma.

Jeśli okulista wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, zostaną one zbadane pod kątem retinopatii za pomocą angiografii fluoresceinowej. Wykorzystuje się tu kamerę, aby zobaczyć przepływ krwi w siatkówce.

Retinopatia wcześniacza

Kiedy dzieci rodzą się przedwcześnie, ich naczynia krwionośne siatkówki rosną nieprawidłowo. Te nieprawidłowości powodują blizny na siatkówce, które mogą prowadzić do utraty wzroku. Wczesne wykrycie i leczenie retinopatii wcześniaków może temu zapobiec.

Retinopatia wcześniaków (ROP) może wystąpić u dzieci urodzonych przed 31 tygodniem ciąży, ale ryzyko rozwoju tej choroby jest największe u dzieci urodzonych przed 28 tygodniem ciąży. Wczesne badania i leczenie ROP mogą zapobiec rozwojowi ślepoty.

Oftalmoskopia pośrednia jest złotym standardem w badaniach retinopatii wcześniaczej. Polega ona na zastosowaniu cyfrowego urządzenia do obrazowania siatkówki o szerokim polu widzenia, które pozwala na dokładne zbadanie całej siatkówki.

Przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku retinopatii wcześniaków okazało się bezpieczne, opłacalne i skuteczne w zmniejszaniu liczby niepotrzebnych badań u wcześniaków. Jednak proces badań przesiewowych może być trudny dla niemowląt. Pielęgniarka noworodkowa jest nieoceniona w procesie badań przesiewowych.

Ryzyko sercowo-naczyniowe u osób z nadciśnieniem

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie, ważne jest, abyś wiedział, jakie jest Twoje ryzyko. Dobrym sposobem na ocenę tego ryzyka jest badanie dna oka. Badanie to może wykryć ryzyko chorób układu krążenia, w tym udaru. Na zdjęciu dna oka ocenia się zmiany w stosunku tętniczek do naczynek (A/V) oraz zmiany w mikronaczyniach. Wyniki są wykorzystywane do oszacowania prawdopodobieństwa wystąpienia udaru mózgu.

W wielu badaniach badano związek między zmianami w układzie mikronaczyniowym a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Ich ograniczeniem jest jednak duża zmienność między obserwatorami. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje dodatnia korelacja między liczbą zmian mikronaczyniowych a prawdopodobieństwem wystąpienia udaru. Chociaż związek ten jest istotny statystycznie, nie uwzględnia innych wskaźników uszkodzenia narządów w wyniku nadciśnienia.

Wśród wszystkich parametrów ciśnienia tętniczego najsilniejszym predyktorem ryzyka wystąpienia CHD u pacjentów poniżej 50 roku życia było ciśnienie rozkurczowe. W przypadku mężczyzn był to 4,28-krotny wzrost ryzyka, a u kobiet 1,36-krotny.

Procesy chorobowe dotyczące oka

Badanie Fundus jest procedurą przesiewową, która służy do oceny obecności procesów chorobowych dotyczących oka. Polega na wykorzystaniu aparatu do badania nerwu wzrokowego i siatkówki w celu wykonania zdjęć naczyniówki i ciała szklistego. Zdjęcia te są następnie interpretowane w celu oceny zakresu nieprawidłowości.

Fotografia fundusowa jest wykorzystywana do wykrywania retinopatii cukrzycowej (DR) i jaskry. Wykorzystuje się ją również do dokumentowania nowotworów siatkówki, zaburzeń naczyniówki i innych nieprawidłowości ośrodkowego układu nerwowego. W niektórych stanach chorobowych wykonuje się powtarzane zdjęcia dna oka, aby śledzić postęp choroby.

Obrazowanie dna oka jest również metodą wykrywania retinopatii wcześniaków (ROP). Jest to choroba naczyniowo-proliferacyjna, która często występuje u niemowląt. ROP jest zaburzeniem zagrażającym widzeniu, któremu można zapobiec dzięki regularnym badaniom przesiewowym.

Angiografia barwnika fluoresceinowego może być stosowana w połączeniu z kolorową fotografią dna oka w celu wykrycia neowaskularyzacji naczyniówki. Obrazowanie autofluorescencyjne może być również wykorzystane do oceny długości zmian pourazowych siatkówki.

Obrazowanie dna oka tradycyjnie wymagało wysoko wykwalifikowanych fotografów okulistycznych. Jednak pojawienie się cyfrowych systemów obrazowania uczyniło ten proces bardziej dostępnym.

Oceń artykuł: Badanie dna oka co wykrywa?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy