Psy nie widzą kolorów tak jak ludzie, ale potrafią rozróżniać niektóre barwy. Potrafią nawet rozróżnić odcienie szarości. Nie widzą jednak zielonego, czerwonego, fioletowego ani żadnego innego koloru. Nie są też w stanie odróżnić koloru niebieskiego od żółtego.
Psy mają w oczach dwa rodzaje czopków. Jeden typ, pręciki, wykrywa ruch, a drugi typ, czopki, wykrywa kolor. W rezultacie psy mają większy zmysł ruchu niż ludzie. Dlatego lepiej radzą sobie z wykrywaniem obiektów przy słabym oświetleniu, a także potrafią rozpoznawać różne kolory.
Dzięki temu, że czopki działają, pies może widzieć kolory, które dla człowieka byłyby trudne do dostrzeżenia. Na przykład pies może dostrzec jaskrawożółtą piłkę tenisową, ale jest mało prawdopodobne, że dostrzeże prawdziwy kolor pomarańczowej zabawki. Zamiast tego pies może pomyśleć, że zabawka jest czarna. Z kolei czerwona zabawka będzie dla psa wyglądała na ciemnobrązowo-szarą.
Oprócz widzenia kolorów psy potrafią wykryć zapach przedmiotu. Zapach jest dla psa bardzo ważny. Chociaż zapach człowieka może być dla niego ważniejszy, psi nos może wykryć zapach określonej substancji w substancji bezwonnej.
Psy mają większą zdolność widzenia koloru niebieskiego niż jakiegokolwiek innego koloru, a także potrafią rozpoznać inne kolory niebieskie, takie jak fioletowy. Jednak ograniczone postrzeganie kolorów przez psy uniemożliwia im dostrzeżenie któregokolwiek z kolorów tęczy, takich jak fioletowy czy pomarańczowy.
Innym powodem, dla którego psie postrzeganie kolorów nie jest tak dobre jak u ludzi, jest fakt, że psie oko ma mniejszą liczbę czopków. Od dziesięcioleci wiadomo, że ludzkie oko ma trzy rodzaje czopków. Na każdy z trzech głównych kolorów: czerwony, zielony i niebieski przypada jeden czopek. Dzięki temu ludzkie oko jest bardzo wyspecjalizowane w rozpoznawaniu kolorów. Co ciekawe, większość ptaków i innych zwierząt ma czwarty czopek, który pochłania światło ultrafioletowe.
Niektóre ptaki i inne zwierzęta mogą widzieć szersze spektrum kolorów niż ludzie. Na przykład kilka ryb ma receptor czwartego stożka do pochłaniania światła ultrafioletowego. Poza tymi stworzeniami nie jest jasne, dlaczego niektóre zwierzęta widzą więcej niż inne.
Możliwe jest również, że psie postrzeganie kolorów jest mniej dokładne niż ludzkie z powodu anatomii psa. Mają one większe źrenice niż ludzie, co pomaga im lepiej widzieć w słabym świetle. Jeśli pies ma zaćmę, spuchniętą siatkówkę lub chorobę, która wpływa na nerw wzrokowy, może nie widzieć pełnego spektrum kolorów.
Mimo że wielu właścicieli psów uważa, że ich pupile nie widzą kolorów, niektóre badania dowiodły, że widzą. Eksperymenty te wykazały, że widzenie kolorów u psów jest nie tylko podobne do widzenia u około 8% populacji, ale także całkiem podobne do widzenia u ludzi.