ParentingCzy na początku ciąży boli brzuch - jak przy okresie?

Czy na początku ciąży boli brzuch – jak przy okresie?

Przez Redakcja

Odczuwanie bólu brzucha podczas ciąży jest normalne. Ważne jest jednak, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli ból jest silny lub uporczywy. Jeśli jesteś zaniepokojona, natychmiast zadzwoń do swojego lekarza lub położnej.

Ból brzucha podczas ciąży jest spowodowany kilkoma czynnikami. Mogą to być infekcje, oddzielenie się łożyska i komplikacje ciążowe. W zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujesz, możesz zastosować różne rozwiązania. Nie powinnaś przyjmować aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych ani innych leków bez porady lekarza. Ból brzucha związany z ciążą nie jest na ogół poważny, ale może wskazywać na poważniejsze schorzenie.

W pierwszym trymestrze kobiety mogą doświadczać różnych objawów związanych z ciążą, takich jak bolesne miesiączki, zaparcia i mdłości. Zazwyczaj objawy te są łagodne i ustępują po odpoczynku. Jednak w przypadku silnego bólu należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu podjęcia natychmiastowego leczenia.

Raki są częstym objawem wczesnej ciąży. Mogą pojawić się w każdej chwili, dlatego najlepiej jest się na nie uważać. Z ciążą związanych jest kilka rodzajów skurczów, w tym implantacyjne, więzadła okrągłego i skurcze Braxtona-Hicksa.

Skurcze implantacyjne, znane również jako ból implantacyjny, występują, kiedy zapłodnione jajo zagnieżdża się w ścianie macicy. Ból implantacyjny jest zwykle zlokalizowany w podbrzuszu. W niektórych przypadkach może mu towarzyszyć lekkie krwawienie.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży kobiety ciężarne częściej doświadczają bólu więzadła okrągłego, który jest podobny do skurczu w okolicy miednicy. Ten rodzaj bólu może być odczuwany po lewej lub prawej stronie brzucha. Niektóre kobiety odczuwają go podczas ćwiczeń, a inne po nagłym ruchu. Zazwyczaj ból trwa kilka minut i może powrócić w tym samym miejscu przy wykonywaniu pewnych ruchów.

Skurcze Braxtona Hicksa to kolejny rodzaj bolesnego okresu, który pojawia się w późniejszych etapach ciąży. Często bólom tym towarzyszy wysoka gorączka. Ból może pojawić się, kiedy stoisz, siedzisz, a nawet kichasz.

Infekcja dróg moczowych (UTI) jest kolejnym częstym objawem ciąży. Może powodować pieczenie lub kłucie podczas oddawania moczu. UTI jest zazwyczaj niegroźne, ale może stać się poważnym zagrożeniem, jeśli nie będziesz go od razu leczyć.

Poza bólami, które pojawiają się podczas seksu, wiele innych stanów może również powodować ból brzucha. Niektóre z nich to ciąża pozamaciczna, stan przedrzucawkowy i zakażenie dróg moczowych. Wiele z tych dolegliwości można leczyć bez operacji, ale w razie jakichkolwiek obaw powinnaś skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Ból brzucha we wczesnej ciąży jest zjawiskiem powszechnym, ale może być bardzo niepokojący. W zależności od przyczyny może mieć różne natężenie, od łagodnego do intensywnego. W pierwszych dwunastu tygodniach ciąży niektóre kobiety odczuwają ból brzucha podobny do skurczów menstruacyjnych. Inne objawy mogą obejmować wzdęcia, zaparcia i zawroty głowy.

Oceń artykuł: Czy na początku ciąży boli brzuch – jak przy okresie?
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5
Podobne Wpisy