Psychopaci to ludzie, którzy mają skłonność do kłamania i manipulowania innymi. Istnieje duże ryzyko, że skrzywdzą ludzi, zwłaszcza tych, których kochają. Ponadto brakuje im sumienia i empatii. Brak lęku u tych osób prowadzi do impulsywnych i gwałtownych działań.
Niektórzy psychopaci będą próbowali założyć maskę normalności. Maska ta może obejmować protekcjonalny ton. Podczas rozmowy psychopata może próbować sprawiać wrażenie, że druga osoba jest nieuprzejma lub że się z nią nie zgadza. Nie oznacza to jednak, że osoba ta kłamie. Oznacza to jedynie, że stara się być bardziej przekonująca.
Wielu ludzi z psychopatią jest w stanie oszukać prawie wszystkich, nawet tych, którzy dobrze ich znają. Dzieje się tak dlatego, że są one bardzo dobre w manipulowaniu innymi ludźmi. Mimo że są bardzo pewni siebie i wydają się podobni do swoich „normalnych” przyjaciół, to jednak mają w sobie wiele z dupy. Ich działania opierają się na ich celach, a druga osoba jest tylko narzędziem, które pomaga im je osiągnąć.
Psychopaci mają problem z kontrolą impulsów. Często podejmują ryzyko i robią rzeczy, których inni nigdy by nie zrobili. To ryzyko prowadzi do przemocy i agresji. Ludzie o tym typie osobowości są bardzo trudni w kontaktach i mogą być bardzo niebezpieczni.
Psychopaci mają problem z rozpoznawaniem i reagowaniem na strach. Dzieje się tak dlatego, że brakuje im empatii. Na przykład psychopatyczne dziecko nie rozpoznałoby, że jego przyjaciel boi się broni. Nawet osoba neurotypowa, która ma zdrową reakcję na strach, czułaby strach, gdyby ktoś wycelował w nią pistolet.
W rezultacie osoby te nie są w stanie zrozumieć, co czują inni ludzie i dlaczego strach jest dla nich czymś złym. To tak, jakby ich mózgi nie pracowały prawidłowo.
Brak empatii u psychopatów wpływa również na wykrywanie zagrożeń. W przeciwieństwie do osoby neurotypowej, która automatycznie zareaguje na niebezpieczeństwo, osoba psychopatyczna zareaguje tylko wtedy, gdy będzie miała silne poczucie zagrożenia. Wykazano również, że dzieci psychopatyczne nie odczuwają strachu. Kiedy są starsze, używają protekcjonalnego tonu, kiedy nie są miłe.
Innym objawem psychopatii jest brak samoświadomości. Dla prawdziwego przyjaciela ważna jest umiejętność rozmawiania z drugą osobą o jej uczuciach, a psychopata nie będzie posiadał niezbędnej do tego wiedzy. Dlatego nie będzie w stanie wczuć się w sytuację bliskiej osoby.
Psychopatia to poważna choroba, która może być bardzo szkodliwa dla innych ludzi. Chociaż nie ma na nią lekarstwa, istnieją sposoby leczenia. Możesz nauczyć się, jak radzić sobie z psychopatią, a najlepszym sposobem na to jest świadomość własnych emocji. Pamiętaj, żeby zachować pozytywne nastawienie.
Cechy psychopatyczne mogą pojawić się już u dziecka, ale zwykle są bardziej widoczne u nastolatków. Badania wykazały, że psychopatyczni nastolatkowie nie rozumieją pojęcia strachu i nie mają pojęcia, jak sobie z nim radzić.